ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Kwartały awangardy: tkanina Strzemińskiego

tkanina projektu Władysława Strzemińskiego

Kwartały awangardy: tkanina Strzemińskiego

Awangarda radykalnie odmieniła charakter współczesnej kultury, przesądzając o dalszym rozwoju sztuk wizualnych, literatury, filmu, teatru, architektury, ale także wzornictwa przemysłowego, do którego między innymi odnosi się zaproponowany przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cykl.

Serię, zmieniających się co kwartał prezentacji obiektów ze zbiorów muzeum, Muzeum rozpoczęło w grudniu 2016 r. od wystawienia projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego. W ramach kolejnych pokazów zaprezentowane zostaną m.in. projekty oraz ubiory, akcesoria mody, tkaniny i elementy wyposażenia wnętrz powstałe w ramach łódzkiego przemysłu, a także druki reklamowe, etykiety oraz elementy do wykonywania wzorów drukowanych na tkaninach. Wszystkie zaproponowane aranżacje stanowić będą wyjątkową okazję do uwypuklenia awangardowej, poszukującej postawy twórców tych obiektów nie zawsze będących profesjonalnymi artystami. Cykl Kwartały awangardy dopełniony zostanie szeregiem zajęć warsztatowych, spotkań i wykładów teoretycznych; wydarzenia te stanowić będą punkt wyjścia do reinterpretacji dorobku awangardy w kontekście codzienności i utylitarności. 

Spotkania z awangardą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpoczęły się od prezentacji projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego – jednego z największych artystów awangardowych XX wieku. W latach 1948-1949 Strzemiński stworzył cykl obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła. Były to wielobarwne kompozycje abstrakcyjne, utrwalające wrażenia optyczne wywołane spojrzeniem na słońce. W ideę tych obrazów, zbudowanych z plam i nieregularnych linii, wpisuje się projekt zaprezentowanej przez Muzeum tkaniny drukowanej pochodzący ze zbiorów CMWŁ.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi | Łódź, Piotrkowska 282

Powrót do listy wydarzeń