ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

LDZ Alternatywa 2017: Ola Bilińska / Berjozkele

LDZ Alternatywa 2017: Ola Bilińska / Berjozkele

LDZ Alternatywa 2017: Ola Bilińska / Berjozkele

W ostatnim z cyklu alternatywnych koncertów Fabryki Sztuki w Łodzi, wystąpi Berjozkele, prezentując swoje wariacje na temat przedwojennych piosenek w jidysz.

Berjozkele to projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Pierwszy album Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz ukazał się w grudniu 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego, którego utwory znajdą się w repertuarze czwartkowego koncertu w Łodzi.

Debiutancka płyta jest zbiór utworów, nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtego okresu; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dołożyła starań, by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację. 


Fabryka Sztuki | Łódź, ul. Tymienieckiego 3, g. 21:00

Powrót do listy wydarzeń