ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Obszerna prezentacja osiągnięć lwowskich architektów na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście. Wystawa opracowana na podstawie kolekcji publicznych i prywatnych z Polski i Ukrainy jest wielowymiarowym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej.

„Nasz polski modernizm jest czymś tak oderwanym od życia, iż grozi mu już w chwili urodzin uwiąd starczy” – pisał Witold Minkiewicz (jeden z czołowych lwowskich modernistów) w 1927 roku.

Wystawa o czasie i mieście, w którym jednocześnie ukazują się Nogi Izoldy Morgan  i wystawiany Człowiek maszyna w teatrze Semafor; wznoszone są  drapacze chmur Sprechera, a Polska wstrząśnięta sprawą Gorgonowej pyta o los architekta Zaręby.

Tytuł wystawy – zwyczajny dzień 24 czerwca 1937 roku – sugeruje, że chodzi o pokazanie zbiorczego obrazu codzienności, kiedy nie wydarzyło się nic szczególnego, a jednocześnie działo się wszystko, co najbardziej istotne. Mniej więcej tak postrzegane jest międzywojnie – jak jeden obraz z masą potężnych antagonizmów wewnątrz. Jedną ze stron tego obrazu była awangardowa abstrakcja, drugą racjonalna forma i funkcja.  I, jak pisały lwowskie „Sygnały” w 1934 roku – był to obraz „ogólnego zamętu światowego w pięciominutowym antrakcie przed nieuniknionym”.

Na wystawie pokazane zostaną modele ważniejszych gmachów modernistycznych, a także oryginalne projekty  z polskich kolekcji (zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu, Obiekty ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, projekty z Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie oraz ze zbiorów prywatnych). Zaprezentowane będą też obrazy i grafika reprezentujące sztukę awangardową, a także fotografie z epoki, filmowy dokument, pocztówki i plakaty.

Lata II Rzeczypospolitej przyniosły nowe możliwości rozwojowe, które zostały konsekwentnie wykorzystane na rzecz budowy nowoczesnego miasta o ważnej pozycji w kraju i w Europie Środkowo‑Wschodniej. Dzięki nim rozwijała się także architektura modernistyczna we Lwowie, której wartość i znaczenie są nie do przecenienia.

Wystawa pokazana po raz pierwszy w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zostanie zmodyfikowana i poszerzona na potrzeby krakowskiej prezentacji. Wystawie towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany album Lwów wobec nowoczesności.

Kuratorzy: prof. Andrzej Szczerski, dr Żanna Komar


Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Kraków | Rynek Główny 25                            

Powrót do listy wydarzeń