ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mamy w muzeum: Idąc ku słońcu. Portret Xawerego Dunikowskiego

fot. Bartosz Trzaskowski

Mamy w muzeum: Idąc ku słońcu. Portret Xawerego Dunikowskiego

Spotkanie w galerii z Katarzyną Janus-Borkowską, na którym zostanie przybliżona postać oraz twórczość wybitnego polskiego rzeźbiarza i malarza Xawerego Dunikowskiego. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu edukacyjnego "Mamy w muzeum" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Od kilku miesięcy, w każdy czwartek o godzinie 11.00, Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spotkania dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich. W swobodnej atmosferze, podczas rozmowy o sztuce, można spokojnie zająć się maluchami, nakarmić je czy przewinąć.

Bohaterem najbliższego spotkania będzie Xawery Dunikowski. Jego twórczość określona została przez wielostronność poszukiwań i obfitość oryginalnych rozwiązań, wynikających z braku wiary w istnienie jednej, gotowej formuły artystycznej. Na każdym z etapów twórczej działalności zaskakiwał, a nawet szokował publiczność. Często wyprzedzał czas, w którym przyszło mu pracować. Dzielił krytyków. Jedni nazywali jego dzieła „straszydłami gipsowymi”, inni określali "najwybitniejszym". 

W bogatej twórczości „niespokojnego ducha” polskiej rzeźby znajdziemy wiele wizerunków kobiet: matki, ukochanej Sary, córeczki, a także zamożnych, bezimiennych dam. Rzeźby Tchnienie, Macierzyństwo i Ewa to wręcz artystyczny hołd dla misterium życia. I to one staną się głównym tematem spotkania.

Zbiórka w Holu Głównym
Obowiązuje bilet wstępu do MNW
Czas trwania: ok. 60 min
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3, g. 11:00

Powrót do listy wydarzeń