ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mechanika diagnozy. Jak kształtują się wartości sztuki? Międzynarodowa wystawa

Mechanika diagnozy. Jak kształtują się wartości sztuki? Międzynarodowa wystawa

Celem wystawy jest rozpoznanie złożonych mechanizmów aksjologicznych, kulturowych oraz rynkowych, których dzisiaj używamy do wartościowania artystycznych przejawów współczesności.

W ślad za przyjętym założeniem, że aktualna wartość wytworów kultury stanowi wynik przemyśleń i doświadczeń ludzi różnych epok, pojawia się szereg pytań o kondycję samej współczesności sztuki. Jak to się dzieje, że pewien obiekt, książka lub utwór muzyczny w ustalonym miejscu i czasie, w konkretnym społeczeństwie, zyskuje lub traci na wartości? Jaki mechanizm odpowiada za właściwą dla danych okoliczności konstelację treści i symboli? Dlaczego ekspertom w określonej sytuacji jedne utwory wydają się być skończonymi dziełami, a inne już nie? Wyników tego dziania się dzieła sztuki w czasie – będącego przedmiotem naszej refleksji – nie można w pełni przewidzieć. Choć artysta domyślnie zakłada życzliwość, pilność i kompetencję odbiorców, to wartość dzieła zdaje się kształtować mimowolnie i mimo woli.

Projektowi przyświeca refleksja nad tym, w jaki sposób w dziedzinie sztuk wizualnych kształtowały się mechanizmy wartościowania i jak powstawał kanon współczesnej wiedzy po 1945 r. Zadanie ma charakter wieloaspektowy i obejmuje badania, wystawę i dyskusje, a w projekcie – obok wkładu przedstawicieli świata sztuki – posiłkujemy się wiedzą z innych dziedzin, w tym psychologii, makrohistorii, socjologii i marketingu.

Kuratorzy: Krzysztof Siatka, Kris Dittel


Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki | Kraków, pl. Szczepański 3a 

Powrót do listy wydarzeń