ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

fot. Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie
27.10.2017
21.01.2018

Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

Wystawa prezentuje wybór prac artystów związanych z awangardowymi środowiskami twórczymi w najważniejszych ośrodkach miejskich II Rzeczypospolitej: Warszawie, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Łodzi. Kreśli także mapę relacji, jakie nawiązywali między sobą artyści oraz śledzi narastanie i rozwój awangardowych idei od ekspresjonizmu i formizmu, przez konstruktywizm aż po surrealizm.

Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, w atmosferze powszechnego fermentu, gorączkowego entuzjazmu, a także niepewności jutra, artyści awangardy pragnęli tworzyć nową sztukę dla nowego człowieka. Życie artystyczne młodego państwa skupiało się w ważnych ośrodkach – w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Łodzi. Wystawa prezentuje awangardowe ugrupowania skupione w tych miastach, przypominając twórczość wybitnych postaci: Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Andrzeja Pronaszki, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Marka Włodarskiego.

Chociaż zazwyczaj wiąże się formizm z Krakowem, konstruktywizm z Warszawą, a surrealizm ze Lwowem, dokładniejsza analiza biografii artystów oraz zmiennych kolei ich praktyki twórczej komplikuje ten obraz. Wpływy ekspresjonizmu pojawiły się w środowisku poznańskich artystów skupionych wokół czasopisma Zdrój, ale także w Krakowie, w swoistej wersji formizmu, łączącego elementy ekspresjonizmu, kubizmu i futuryzmu. Z formizmem można łączyć wczesne prace Wacława Wąsowicza (Warszawa) czy Ludwika Tyrowicza (Lwów), a z konstruktywizmem – projekty Aleksandra Krzywobłockiego, związanego z lwowskim Zrzeszeniem Artystów Plastyków Artes.

Awangardowe nurty w Polsce nakładały się na siebie, wzajemnie podważały, formowały zawikłany splot. Przez ten labirynt wpływów i zależności prowadzą widzów dzieła zgromadzone na wystawie Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, najlepiej świadczące o skomplikowanych dziejach sztuki awangardowej.

Wystawa przedstawia wybór najcenniejszych prac na papierze:  rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży, wykonanych przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej. Ekspozycję uzupełnia zespół czasopism oraz książek zaprojektowanych przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii. Prezentacje tego rodzaju należą dziś do rzadkości, co wynika z wrażliwości podłoża na działanie światła.

Kuratorki: Ewa Skolimowska, Anna Turowicz

www.mnw.art.pl

Oprowadzania kuratorskie: 10.12, 17.12, 7.01, 14.01, 21.01 o g. 14.00


Muzeum Narodowe w Warszawie | Al. Jerozolimskie 3

Powrót do listy wydarzeń