ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nie ma jak modernistyczny Lwów | wykład dr hab. Andrzeja Szczerskiego

fot. P. Mazur

Nie ma jak modernistyczny Lwów | wykład dr hab. Andrzeja Szczerskiego

O Lwowie jako centrum rozwijającej się nowej architektury i jednym z najważniejszych miast Europy przed II Wojną Światową, opowie dr hab. Andrzej Szczerski. Wykład towarzyszy wystawie "Lwów 25 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Krakowska wystawa ukazuje szeroki wachlarz osiągnięć lwowskich architektów i urbanistów we Lwowie. Podkreśla rolę miasta jako istotnego centrum nowoczesności oraz modernistycznej kultury w czasach II Rzeczypospolitej. Na wystawie można zobaczyć blisko 250 eksponatów ze zbiorów publicznych i prywatnych.

„Modernistyczny Lwów zajmował istotne miejsce na mapie nie tylko Polski, ale także całej „Nowej Europy”, i powinien być zaliczony do najważniejszych ośrodków nowej architektury w regionie. We Lwowie zrealizowano wiele wybitnych dzieł modernizmu, które jednocześnie harmonijnie wpisały się w istniejącą strukturę miasta i wyznaczyły nowe kierunki rozwoju na przyszłość. Podkreślając nowy początek, architektura unikała jednak radykalizmu awangardy czy totalitarnych pomysłów całościowej przebudowy lub zniszczenia tego, co zastane. Nowe formy i technologie wykorzystywano w taki sposób, aby architektoniczna nowoczesność stała się częścią lwowskiego genius loci, dawała nowy impuls rozwojowy, ale nie była skierowana przeciw tradycji miasta o wielowiekowej historii” (dr hab. Andrzej Szczerski, „Lwów nowoczesny”, Międzynarodowe Centrum Kultury, 2017)

dr hab. Andrzej Szczerski – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem (2003) i Uniwersytecie St Andrews w Wielkiej Brytanii (2004), kurator wystaw poświęconych sztuce XIX i XX wieku, m.in. Symbolism in Poland and Britain (Tate Britain, Londyn 2009) i The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland (BozAR, Bruksela 2011). Autor książek m.in. Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo‑Wschodniej (Łódź 2010) i Views of Albion. The Reception of British Art. And Design in Central Europe 1890–1918 (Oxford 2015). Kurator trwającej właśnie wystawy #dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie.


Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie | Kraków, Rynek Główny 25, g. 18:00      

Powrót do listy wydarzeń