ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nowa sztuka - nowy świat? | Emilia Maryniak

fot. Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie

Nowa sztuka - nowy świat? | Emilia Maryniak

Spotkanie edukacyjne towarzyszące wystawie "Miejska Rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie". Emilia Maryniak zaprezentuje teorie ikonicznych przedstawicieli awangardy i konstruktywizmu - Władysława Strzemińskiego, Henryka Berlewiego oraz Mieczysława Szczuki.

Zachłyśniecie optymizmem – tak można określić postawę wielu artystów tworzących w latach 20. XX wieku. Nie inaczej było w środowisku warszawskich konstruktywistów, którzy szukali nie tylko nowych rozwiązań artystycznych. Za początek tego nurtu w Polsce uznaje się pokazanie ekspozycji Witolda Kajruksztisa i Władysława Strzemińskiego Wystawy Nowej Sztuki w Wilnie w 1923 roku. Zabiegi formalne w twórczości konstruktywistów polegały na ograniczeniu się do stosowania podstawowych figur i elementów geometrycznych: koła, trójkąta i linii prostej, a ich kompozycja miała wywoływać wewnętrzne napięcie w dziele. Artyści w swoich dziełach świadomie rezygnowali z prezentacji i odwzorowania rzeczywistości. Natomiast byli przekonani, że dzięki sztuce uda im się stworzyć ramy dla nowego społeczeństwa. Podczas piątkowego spotkania odkryte zostaną śmiałe wizje Władysława Strzemińskiego, Henryka Berlewiego oraz Mieczysława Szczuki.

Zbiórka w holu głównym
Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie
Liczba miejsc ograniczona
Czas trwania ok. 60 minut
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3, g. 19:30

Powrót do listy wydarzeń