ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Partes Corporis, Animae Fragmenta... Spotkanie autorskie z Jackiem Katosem

Partes Corporis, Animae Fragmenta...

Partes Corporis, Animae Fragmenta... Spotkanie autorskie z Jackiem Katosem

W trzydziestolecie debiutu poetyckiego Jacek Katos oddaje czytelnikom swój piąty tom. Jak zapowiada, ostatni w najbliższym ćwierćwieczu. Dlaczego? O to zapytać można samego autora w czasie grudniowego spotkania w Zielonej Górze.

Nikt do tej pory – przy okazji wydania jubileuszowej książki – nie wykorzystywał jednocześnie publikowanych już tekstów z premierowymi do stworzenia jednej, spójnej opowieści. Albo się robi tzw. „wybór wierszy” albo prezentuje zupełnie nowe teksty. A nawet jeśli tak, to Jackowi Katosowi również się to udało.

W Partes Corporis... autor splótł własne teksty sprzed 20-stu, a nawet 30 lat z tymi, których czytelnik znać jeszcze nie może. Artysta sam był zaskoczony kiedy okazało się, że ich splot tworzy doskonałą opowieść o człowieku zamkniętą w pięciu etapach jego emocjonalnego rozwoju.

Wydawcą najnowszej książki poetyckiej Jacka Katosa jest Wydawnictwo Pro Libris przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, które publikowało jego trzy ostatnie pozycje. A w swojej stałej pozycji wydawniczej, czyli Lubuskim Piśmie Literacko-Kulturalnym, niejednokrotnie też publikowano wybrane teksty Katosa. Trudno też byłoby znaleźć autorowi kogoś, komu mógłby w równej mierze zaufać w kwestii składu książki, jak Ewę Mielczarek (sekretarz redakcji Pro Libris). Co ciekawe obecny dyrektor WiMBP w Zielonej Górze Andrzej Buck prowadząc niezwykle aktywne w latach 90-tych Wydawnictwo AND był sprawcą  książkowego debiutu Jacka Katosa Dada Rzyje, czyli to, co było, jest i wcale nie musi być dada (1997). W 2001 roku wydał jeszcze tomik Szczenię Ludzkie, którego promotorem był prof. Jan Kurowicki.

Partes Corporis... to poetycka opowieść o człowieku w autorskiej kompilacji tekstów z Tego, co Było, Jest… i dopiero nastąpi. Wśród tekstów, z jakich autor korzystał do swojej opowieści będzie można znaleźć jego najbardziej docenione przez odbiorców i krytyków wiersze reprezentatywne dla najważniejszych etapów dotychczasowej aktywności poety oraz teksty jeszcze nie publikowane. 

Wstęp przygotowała dr Magdalena Lachman z Uniwersytetu Łódzkiego (Katedra Literatury Polskiej XX i XXI wieku) – autorka m. in. opracowania: Artzinowe (re)aktywacje dadaizmu na potrzeby konferencji naukowej: Impuls dadaistyczny w polskiej sztuce i literaturze, w którym sporo uwagi poświęca działalności Jacka Katosa i jego twórczości niezależnej z w/w obszaru.

Przygotowywana publikacja składać się będzie z dwóch części: książki poetyckiej Jacka Katosa ze wstępem dr Magdaleny Lachman oraz płyty słowno-muzycznej zawierającej muzyczne interpretacje wierszy autora wykonane przez zaproszonych do projektu muzyków. Dodatkowo zostanie wytworzonych sześć unikatowych egzemplarzy publikacji Art Box Poetica, na których zaprezentuje się sześciu zaproszonych do współudziału w projekcie artystów, a ich zawartość będzie wyrażać się w duchu dadaistycznym.

Więcej o samej publikacji można przeczytać w zakładce Publikacje.

Realizatorzy projektu:

Piekarnia Cichej Kobiety | Zielona Góra, ul. Fabryczna 13 c

Powrót do listy wydarzeń