ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

PERFORM_TECH 2017: Jenny Pickett & Julien Ottavi - performens Theta Fantomes

PERFORM_TECH 2017: Jenny Pickett & Julien Ottavi | Thêta Fantômes

PERFORM_TECH 2017: Jenny Pickett & Julien Ottavi - performens Theta Fantomes

Po przerwie Fabryka Sztuki wraca z szóstą już odsłoną cyklu. Tym razem na scenie artystki Jenny Pickett i Julien Ottavi z widowiskiem multimedialnym, w którym do sterowania robotami wykorzystują fale mózgowe.

Interakcja pomiędzy performerami-ludźmi i maszynami – odzwierciedlona jest w ruchu scenicznym oraz obrazie i dźwięku generowanymi na żywo. Jak podkreślają artyści „celem tego działania nie jest wytłumaczenie funkcjonowania fal mózgowych, ale raczej wykorzystanie coraz powszechniej dostępnych urządzeń do biofeedbacku jako interfejsów pomiędzy światem ludzi i maszyn.
W trakcie performensu roboty odczytują poziom koncentracji artystów i odpowiadają specyficznym działaniem w zależności od stopnia pobudzenia pola elektromagnetycznego mózgu. Maszyny stają się bardziej pobudzone lub też zachowują się spokojnie wchodząc w fizyczną i „emocjonalną” interakcję z ludzkimi performerami. Nie chodzi tu jednak o sterowanie maszynami i kontrolę nad nimi, lecz raczej o zobrazowanie skomplikowanych procesów umysłowych w zachowaniu maszyn. Performens przyjmuje postać swoistego baletu, w którym zachowanie ludzi i maszyn, a także struktura wizualno-dźwiękowa ewoluują w czasie rzeczywistym.

Jenny Pickett to artystka intermedialna, w której praktyce krzyżują się rzeźba, dźwięk, rysunek, wideo, sztuka interaktywna i performens. Poprzez łączenie wielu mediów poszukuje różnorodnych sposobów eksploracji zależności pomiędzy obrazem i dźwiękiem, stawiając odbiorcę wobec wyzwania polegającego na przewartościowaniu przyjętych konwencji odbioru sztuk audiowizualnych. Estetyczna postawa Pickett zakłada reinterpretacje wyznaczników estetycznych starych i nowych mediów, badanie ich wzajemnych relacji oraz procesów remediacji. Ukończyła studia magisterskie na kierunku media interaktywne Goldsmiths University w Londynie. Jest członkiem kolektywu artystycznego AP033 z Nantes.

Julien Ottavi jest aktywistą medialnym, artystą-badaczem, kompozytorem / muzykiem, poetą i niszczycielem języka, twórcą filmów eksperymentalnych oraz anarchitektem. Jest członek-założyciel kolektywu artystycznego AP033. Zajmuje się także badaniami i kreatywnym wykorzystaniem sztuki dźwięku, wideo działającego w czasie rzeczywistym, wszelkich nowych technologii oraz performensu cielesnego. Od 1997 roku rozwija kompozycje oparte na komputerowym przetwarzaniu głosu. Jest także programistą i twórcą oprogramowania w środowisku open source'owym Pure Data, a także projektantem, propagatorem i nauczycielem w zakresie DIY electronics (oddolnego, własnego tworzenia urządzeń elektronicznych). Posiada wieloletnie doświadczenie w badaniu i propagowaniu łączenia praktyki eksperymentatorskie i twórczości kolektywnej, kwestionującej obowiązujące strategie autorskie i szerzej autorką "ideologię sztuki".

Kurator: Maciej Ożóg
Partner: Zakład Mediów Elektronicznych UŁ


scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki | Łódź, ul. Tymienieckiego 3, g. 20:00

Powrót do listy wydarzeń