ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

PERFORM_TECH 2017: Jonathan Reus - performens IMAC Music

Performens IMAC MUSIC
08.02.2017
09.02.2017

PERFORM_TECH 2017: Jonathan Reus - performens IMAC Music

Głównym zadaniem całorocznego projektu jest prezentacja i popularyzacja stosunkowo mało znanego w Polsce, lecz bardzo istotnego dla światowej sztuki współczesnej zjawiska performensów technologicznych.

Performanse technologiczne stanowią jeden z najważniejszych i najszybciej rozwijających się̨ nurtów sztuki nowych mediów. Czerpiąc z tradycji sztuki performensu artyści, których projekty prezentowane będą podczas festiwalu, rozszerzają̨ tradycyjny wachlarz środków wyrazowych performensu o nowe, cyfrowe multimedialne i interaktywne technologie. Często są to działania o charakterze eksperymentalnym związane z konstruowaniem oraz rozwijaniem nowatorskich, niestandardowych narzędzi i technologii, które stają się istotnymi elementami strukturalnymi projektów artystycznych. Wszystkie prezentowane podczas festiwalu performensy mają zarazem charakter interdyscyplinarny i intermedialny – łączą w sobie aspekty wizualne i dźwiękowe bezpośrednio wiążąc je z ruchem oraz działaniami “scenicznymi” performerów. Program całorocznego wydarzenia obejmuje trzy grupy tematyczne - ruch, interakcja ciało komputer oraz bios, które ukazują najważniejsze obszary problemowe współczesnych performensów technologicznych. 

W ramach projektu zrealizowanych zostanie 9 wydarzeń, które składać się będą z prezentacji performensu oraz otwartego dla publiczności spotkania z artystami. Każde z tych spotkań dotyczyć będzie zarówno konkretnego, przedstawianego w ramach projektu performensu, jak i całokształtu twórczości poszczególnych artystów. Spotkania z artystami pozwolą publiczności także na zapoznanie się z warsztatem twórczym artystów. Równocześnie twórczość artystów ukazana zostanie w szerokim kontekście kulturowym, uwzględniającym w szczególności problematykę relacji pomiędzy nauką, technologią a sztuką. 

Performens IMAC MUSIC to wydarzenie audiowizualne, w którym artysta wykorzystuje stary model komputera iMAC G3 jako źródło obrazu i dźwięku. Urządzenie poddawane jest rozlicznym manipulacjom opartym na ingerencji w wewnętrzną strukturę układów elektronicznych. Jak podkreśla artysta "celem performensu jest ukazanie możliwości wtórnego, niekonwencjonalnego wykorzystania elektroniki konsumenckiej i zarazem nadanie nowego znaczenia przestarzałym już gadżetom technologicznym".

Jonathan Reus-Brodsky - pochodzący z USA kompozytor i performer, którego projekty artystyczne łączą estetykę maszyn cyfrowych ze swobodną improwizacją. Jego zainteresowania artystyczne wiążą się z problematyką twórczego, niekonwencjonalnego wykorzystania powszechnie stosowanych, jednak poddawanych różnorodnym modyfikacjom na potrzeby konkretnych działań artystycznych, technologii jako narzędzi kreacji artystycznej i zarazem kulturowo zdefiniowanych artefaktów. Analiza powszechnej percepcji technologii oraz zróżnicowanych sposobów wykorzystania technicznych artefaktów stanowi zasadniczy element jego twórczości.Projekty i performensy Reusa-Brodsky'ego przedstawiane były w wielu miejscach na świecie podczas ważnych imprez poświęconych sztuce technologicznej m.in.: Hangar (Barcelona), TodaysArt Festival (Haga), De Brakke Grond (Amsterdam), International Film Festival (Rotterdam), Re-new Festival (kopenhaga), STUK (Leuven), LIG Art Foundation (Seul), NK Projekt (Berlin).

8 lutego 2017 (środa)

Godz. 11:00-16:00 - Warsztat z Jonathanem Reusem (jęz. ang.)
zapisz się na: art_in@fabrykasztuki.org/bezpłatne warsztaty (materiały zapewnia organizator)

9 lutego 2017 (czwartek)

Godz 19:00 spotkanie z Jonathanem Reusem (jęz. ang)
Godz. 20:30 performens "iMac Music"

Wydarzenie organizowane jest w partnerstwie z Zakładem Mediów Elektornicznych UŁ. 

Kurator: Maciej Ożóg


scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki | Łódź, ul. Tymienieckiego 3

Powrót do listy wydarzeń