ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

PERFORM_TECH 2017: Marco Donnarumma - performens Corpus Nil

Performens CORPUS NIL
21.06.2017
22.06.2017

PERFORM_TECH 2017: Marco Donnarumma - performens Corpus Nil

Nagie ciało performera, zaopatrzone w technologiczne rozszerzenia spoczywa na scenie, tworząc amorficzną hybrydę mięśni, skóry, hardwaru i softwaru. Bohaterem piątego już spotkania w ramach cyklu Fabryki Sztuki w Łodzi będzie Marco Donnarumma i jego "Corpus Nil".

Marco Donnarumma – performer, badacz i wykładowca akademicki, korzysta z biotechnologii, przede wszystkim sensorów biologicznych, ale także z technologii sztucznej inteligencji i neurobiotyki. Jego performensy charakteryzują się wykorzystaniem najnowszych, często pionierskich rozwiązań technologicznych w połączeniu z refleksją nad ciałem, cielesnością i ucieleśnioną tożsamością w dobie technokultury. Artysta tworzy multimedialne wydarzenia zarazem intymne i wyzywające, oniryczne i bezkompromisowe, zmysłowe i refleksyjne. W Łodzi zaprezentuje performance Corpus Nil.

Corpus Nil to performens polegający na interakcji pomiędzy ciałem człowieka a maszynami działającymi w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. W trakcie akcji obserwujemy ewolucje ciała performera, które w wyniku technologicznych impulsów zmienia się w nowy, niepokojący żyjący organizm. Podlega rekonfiguracji, częściowo za sprawą zmysłowej choreografii, która ukazuje fizyczne ograniczenia ludzkiego ciała, a częściowo pod wpływem impulsów technologicznych. W wyniku tego procesu powstaje specyficzna konstrukcja dźwiękowa, zbudowana ze wzmocnionych i zniekształconych komputerowo dźwięków ludzkiego ciała. W połączeniu z obrazem wytwarzają one atmosferę bliską z jednej strony transowemu rytuałowi z drugiej laboratoryjnemu doświadczeniu naukowemu. 

Celem całorocznego projektu Perform_Tech 2017 jest przedstawienie najnowszych projektów artystycznych z obszaru sztuki performens, w których istotnym elementem formalnym i treściowym jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii jako narzędzi ekspresji artystycznej. W ramach wydarzeń odbędą się warsztaty spotkania i pokazy performensów.

Przedstawiane w projekcie działania sytuują się w istotnym dla współczesnej sztuki nurcie konwergencji sztuki, nauki i technologii. Artyści  zaangażowani w projekt prowadzą badania i tworzą w ścisłej współpracy z przedstawicielami środowisk naukowych. Ich aktywność oparta jest zarazem na zasadach Creative Commons i open source, co pozwala na szeroką wymianę doświadczeń z wszystkimi użytkownikami Internetu i jednocześnie otwiera praktykę artystyczną na środowiska niezwiązane bezpośrednio ze sztuką. Projekty te są zatem głosem w debacie nad relacją nauki i humanistyki, podejmują istotne problemy filozoficzne i etyczne związane z przeobrażeniami, jakim ulega kultura i społeczeństwo w związku z postępem nauki i rozwojem technologii. W jaki sposób zmieniają się procesy percepcyjne w wyniku ich technologicznego rozszerzenia? Czy, i jeśli tak, w jaki sposób nowa wiedza naukowa i rozwój technologii wpływa na rozumienie takich kategorii, jak podmiotowość, indywidualność, osobowość? W jaki sposób sztuka może interpretować osiągnięcia nauki i technologii? W jaki sposób zmienia się praktyka artystyczna pod wpływem wiedzy naukowej i rozwoju nowych technologii?


scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki | Łódź, ul. Tymienieckiego 3

Powrót do listy wydarzeń