ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

PERFORM_TECH 2017: Marek Chołoniewski - performens Cymatic Brain

PERFORM_TECH 2017

PERFORM_TECH 2017: Marek Chołoniewski - performens Cymatic Brain

Miksowanie fal mózgowych i drgania pola elektromagnetycznego w formie struktur dźwiękowych i ruchomych abstrakcyjnych obrazów - kolejnym gościem cyklu Fabryki Sztuki jest Marek Chołoniewski, tworzący muzykę instrumentalną, elektroakustyczną, dla radia, filmu i telewizji, autor instalacji dźwiękowych i wideo, projektów audiowizualnych, przestrzennych i sieciowych.

Tematem warsztatu, który poprowadzi Marek Chołoniewski jest kinetyka przestrzeni dźwiękowej. Uczestnicy rozmawiać będą o zasadach wykorzystania biofeedbacku do działań artystycznych z wykorzystaniem MindWave Mobile, a każdy przejdzie krótki trening. Następnie w ciągu dwóch godzin uczestnicy zlutują miniaturowe modele thereminów, za pomocą których zostanie zaprezentowany utwór Fontana Mix J. Cage'a. Planowane jest również wykonanie Media B.Schaeffera. Jest to bardzo prosty element dotyczący różnych form notacji graficznej, w większości wprowadzający dużą swobodę realizacji, a przede wszystkim integrujących zaawansowanych muzyków z amatorami. 

Natomiast wieczorem artysta zaprezentuje performens Cymatic Brain (2015), który miksuje fale mózgowe i drgania pola elektromagnetycznego w formie struktur dźwiękowych i ruchomych abstrakcyjnych obrazów. Zamiana strumienia danych (Raw Data) na zjawiska szumowe i nieharmoniczne miksowan odbywa się na żywo z drganiami zmiennego pola elektromagnetycznego otaczającego wykonawcę. W ten sposób powstaje forma akustyki molekularnej, gdzie struktury szumowe pochodzące z mózgu ludzkiego wtapiają się imersywnie w akustykę pola elektromagnetycznego otaczającego wykonawcę. Działanie pozwala na uzyskanie bezpośredniej penetracji dwu warstw dyskretnych, niedostępnych dla zmysłów, sonifikowanych i wizualizowanych na żywo w celu uzyskania dynamicznych struktur audiowizualnych kształtowanych na żywo podczas wykonania. 

11:00-17:00 warsztat z Markiem Chołoniewskim ​
zapisy: art_in@fabrykasztuki.org
​warsztaty są bezpłatne
20:00 performens Cymatic Brain

Marek Chołoniewski (ur. 23.10.1953, Kraków), ukończył studia gry na organach (L. Werner), teorii muzyki i kompozycji (B.Schaeffer) oraz muzyki elektronicznej (J.Patkowski) w krakowskiej Akademii Muzycznej. W 1977 roku założył stowarzyszenie Muzyka Centrum, Pracuje od 1976, a od 2000 jest kierownikiem Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Pisze muzykę instrumentalną, elektroakustyczną, dla radia, filmu i TV, jest autorem instalacji dźwiękowych i wideo, projektów audiowizualnych, przestrzennych i sieciowych. Koncertuje, prowadzi kursy i wykłady w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Płn. i Płd. 

Kurator: Maciej Ożóg
Partner: Zakład Mediów Elektronicznych UŁ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki | Łódź, ul. Tymienieckiego 3

Powrót do listy wydarzeń