ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

PERSPEKTYWY 2017: Teatr - awangarda w działaniu

Festiwal Perspektywy 2017, fot. Kamila Turkowska
22.04.2017
23.04.2017

PERSPEKTYWY 2017: Teatr - awangarda w działaniu

Projekt ten jest kontynuacją cyklicznego festiwalu Teatru CHOREA - RETROPERSPEKTYWY.

Tegoroczna, szósta już edycja festiwalu zatytułowana PERSPEKTYWY 2017: Teatr - awangarda w działaniu wpisywać będzie się w obchody stulecia awangardy w Polsce i eksplorować temat awangardy w trzech aspektach. Pierwsza grupa spektakli to te, które nawiązują wprost do tradycji awangardy teatralnej: Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego. W tym nurcie chcemy zaproponować spektakl To Marty Ziółek z Warszawy odnoszący się do dokonań Tadeusza Kantora oraz spektakl Studium o Hamletach realizowany przez Akademię Teatralną w Warszawie w partnerstwie z Teatrem CHOREA i odwołujący się do nowego odczytywania Szekspira przez Jerzego Grotowskiego. Do tego nurtu awangardy zaliczać  się będzie także multimedialne widowisko Oratorium Igora Gawlikowskiego, które będzie współprodukcją festiwalu  i jedną z premier podczas tegorocznej edycji.

Druga grupa prezentacji teatralnych związana będzie z awangardą rozumianą jako szukanie nowych form i nowego języka w teatrze wynikającym z kontekstu społecznego nowych twórców nie wywodzących się z tradycyjnych środowisk artystycznych. Artyści ci tworzą wizje i narracje niezwykle odkrywcze i inspirujące nie tylko dla teatru ale i ogólnie dla sztuki. W tym nurcie chcielibyśmy zaprezentować m.in. nowy spektakl Teatru 21 Clowni w reżyserii Justyny Sobczyk realizowany przez aktorów z zespołem Downa czy obraz Nie mów nikomu Teatru Scena Robocza z Poznania stworzony przez Adama Ziajskiego wraz z grupą głuchoniemych, proponujący niezwykle nowatorski sposób komunikowania się z widzem. W tej grupie spektakli pojawi się druga premiera festiwalu Ciemność Magdy Paszkiewicz i Adama Biedrzyckiego - spektakl tworzony na nowatorskich metodach pracy z artystami z zaburzeniami wzroku.

Trzeci wymiar awangardy to udział w festiwalu teatrów zawodowych lub quasi zawodowych, które wyłamują się z obowiązujących kanonów sztuki scenicznej i proponują w swoich spektaklach w temacie, treści i formie nowe perspektywy dla teatru. W tym cyklu zamierzamy pokazać m.in. najnowszy spektakl Teatru Cinema z Jeleniej Góry zrealizowany wspólnie z Teatrem AKHE - awangardową grupą aktorów i performerów z Petersburga. Spektakl Nicea 2016 odnosi się do ataku terrorystycznego w Nicei w zeszłym roku i jest mocnym głosem artystów wobec tej tragedii. Także do tej grupy należeć będzie spektakl Intro Leszka Bzdyla, w którym aktorzy-tancerze w sposób zaskakująco nowatorski opowiedzą o dylematach i naszej bezradności wobec obcego.

Finał festiwalu połaczony będzie z Trzecim Ogólnopolski Zjazdem Teatrologów organizowanym w Art_Inkubatorze Fabryki Sztuki w listopadzie (17-19.11.2017). Towarzyszyć mu będą również obchody 50-lecia Katedry Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Oprócz programu prezentacji teatralnych planujemy zorganizować wystawę tematyczną jednego z najwybitniejszych fotografów teatralnych Wojciecha Plewińskiego. Jednym z tematów spotkań teatrologów i twórców teatralnych będzie finalna dyskusja o awangardzie i perspektywach nowego teatru w Polsce.

Festiwal odbędzie się w siedzibie Teatru CHOREA w Fabryce Sztuki w Łodzi i Art_Inkubatorze Fabryki Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi w następujących terminach:

22-23 kwietnia

13-14 maja

23-24 września

28-29 października

17-19 listopada


scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki | Łódź, Tymienieckiego 3

Powrót do listy wydarzeń