PERSPEKTYWY 2017: TEATR W DZIAŁANIU - CYKL CZWARTY
PERSPEKTYWY 2017: TEATR W DZIAŁANIU - CYKL CZWARTY
Ciemność. To co jest ukryte
Projekt Ciemność. To co jest ukryte to kolejny etap współpracy tancerzy Teatru Chorea z osobami niewidomymi i słabowidzącymi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Hieronima Baranowskiego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Łodzi. Muzyczno-ruchowy projekt jest odzwierciedleniem widzialności osób narażonych na marginalizację, których życie zostało rozerwane pomiędzy światłem/ciemnością, dźwiękiem/ciszą, ruchem/bezruchem. Jest to efekt półtorarocznej pracy warsztatowej, podczas której zespół teatralny wykorzystując oryginalne środki artystyczne – programy audiowizualne i programy oparte na czujnikach ruchu i światła – stworzył specyficzny kanał komunikacji osób niepełnosprawnych z widzem. Warstwa ruchowa spektaklu oparta została na technice kontakt improwizacji, tańcu współczesnym, tańcu ludowym, a także na metodach pracy Teatru Chorea.
Muzyka wykonywana jest na żywo, natomiast teksty wykorzystane w spektaklu są autorstwa samych aktorów oraz pochodzą z dzieł literackich znanych pisarzy – m.in. Adama Mickiewicza, Stanisława Grochowiaka, Anny Lyndsey. Wzbogacono również warstwę literacką o wątki naukowe, związane z optyką, akustyką oraz fizyką kwantową. Autorzy odwołują się także do publikacji naukowych Michała Hellera, Carla Sagana, Lisy Randall, Dave’a Goldberga i Jeffa Blomquista. Twórcy zasięgali konsultacji u specjalistów z dziedziny fizyki, optyki i nowoczesnych oprogramowań komputerowych z Politechniki Łódzkiej.
Reżyseria i choreografia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
Scenariusz i dramaturgia: Wiktor Moraczewski
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański
Przygotowanie muzyczne: Joanna Filarska
Kostiumy: Mateusz Bidziński
Reżyser światła: Tomasz Krukowski
Wizualizacje: Paweł Klepacz
Multimedia interaktywne: Aleksander Dynarek
Obsada: Joanna Chmielecka, Barbara Cieślewicz, Ewa Otomańska, Anna Piekarniak, Aleksandra, Szałek, Aleksandra Ziomek, Przemysław Bitner, Tomasz Hołubowicz, Grzegorz Nasalski
Premiera spektaklu: 27 i 28 października o g. 19.00
Czas trwania spektaklu: 60 minut
Manifest
Manifest to połączenie dwóch spektakli - Manifest (premiera 2014) i Manifest 2/M2 (premiera 2016) - o bardzo różnej treści, ale bardzo podobnej formie. Decyzja o ich połączeniu zapadła, kiedy twórcy stwierdzili, że chcą przybliżyć festiwalowej publiczności swoją historię i przemianę, która zaszła na poziomie ich dojrzałości i świadomości - od momentu zakończenia pracy nad pierwszym spektaklem, powstałym w liceum, w reżyserii Macieja Dziaczki - do momentu samodzielnej reżyserii kolejnego Manifestu, osadzonego w zupełnie innym wymiarze znaczeniowym. Obydwa spektakle przedstawiają rzeczywistość w krzywym zwierciadle i zawierają osobiste komentarze każdej z nas, które składają się we wspólny głos. Niektórzy twierdzą, że to nie tylko głos ich grupy, a nawet głos pokolenia. Ponieważ spektakl bazuje na zupełnie współczesnych twórcom wydarzeniach, które szybko się zmieniają, dezaktualizują - trudno określić jak wiele treści z premiery zostanie poruszonych w wersji łódzkiej. Gwarantują dobrą teatralną jakość, a ponieważ opierają się na rzeczywistości, spektakl - tak jak ona - będzie słodko-gorzki.
Obsada: Karolina Biedroń, Agata Dromert, Żaneta Górecka, Michalina Hanzel, Katarzyna Hora, Marta Wiśniewska, Maciej Dziaczko
Data spektaklu: 29 października 2017 o g. 19:00
czas trwania spektaklu: 60 minut
7.15 p.m.
Autor o idei wystawy:
7.15 p.m. to dość nietypowa wystawa fotograficzna. Po pierwsze – to wydarzenie odnoszące się do teatralnej działalności łódzkiego Hotelu Grand, umieszczającej go niegdyś w centrum życia kulturalnego Łodzi. Drugi ważny aspekt wystawy to charakter fotografii i specyficznie zaaranżowana przestrzeń, w której zostały zaprezentowane fotografie autorstwa Grega Noo-Waka.
Tytułem i tematem przewodnim wystawy jest ostatni działający w hotelu do 1982 roku - Teatr 7.15. Często pozornie proste na pierwszy rzut oka ujęcia dokumentujące przestrzenie teatralne, przy bardziej wnikliwej obserwacji ukazują niebezpieczne światy metafizyczne. Zwracają uwagę odbiorcy na ulotność chwili, atmosferę i historię miejsca. Jeżeli rozejrzymy się z uwagą, zobaczymy i poczujemy jak opuszczone pomieszczenia teatralne, znajdujące się w hotelu, są uduchowione i ciągle żywe.
Twórcy wystawy: Wiktor Moraczewski i Greg Noo-Wak
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki | Łódź, Tymienieckiego 3