ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

PERSPEKTYWY 2017: TEATR W DZIAŁANIU - CYKL CZWARTY

Manifest
27.10.2017
29.10.2017

PERSPEKTYWY 2017: TEATR W DZIAŁANIU - CYKL CZWARTY

Październikowa odsłona festiwalu Teatru CHOREA to premiera spektaklu "Ciemność. To co jest ukryte" oraz spektakl "Manifest" Teatru im. Stefana Batorego z Chorzowa. Wydarzeniom teatralnym towarzyszyć będzie także wystawa fotograficzna "7.15 p.m." autorstwa Wiktora Moraczewskiego, z fotografiami Grega Noo-Waka, odnosząca się do historii sal teatralnych Hotelu Grand w Łodzi.

Ciemność. To co jest ukryte

Projekt Ciemność. To co jest ukryte to kolejny etap współpracy tancerzy Teatru Chorea z osobami niewidomymi i słabowidzącymi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. Hieronima Baranowskiego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Łodzi. Muzyczno-ruchowy projekt jest odzwierciedleniem widzialności osób narażonych na marginalizację, których życie zostało rozerwane pomiędzy światłem/ciemnością, dźwiękiem/ciszą, ruchem/bezruchem. Jest to efekt półtorarocznej pracy warsztatowej, podczas której zespół teatralny wykorzystując oryginalne środki artystyczne – programy audiowizualne i programy oparte na czujnikach ruchu i światła – stworzył specyficzny kanał komunikacji osób niepełnosprawnych z widzem. Warstwa ruchowa spektaklu oparta została na technice kontakt improwizacji, tańcu współczesnym, tańcu ludowym, a także na metodach pracy Teatru Chorea.

Muzyka wykonywana jest na żywo, natomiast teksty wykorzystane w spektaklu są autorstwa samych aktorów oraz pochodzą z dzieł literackich znanych pisarzy – m.in. Adama Mickiewicza, Stanisława Grochowiaka, Anny Lyndsey. Wzbogacono również warstwę literacką o wątki naukowe, związane z optyką, akustyką oraz fizyką kwantową. Autorzy odwołują się także do publikacji naukowych Michała Hellera, Carla Sagana, Lisy Randall, Dave’a Goldberga i Jeffa Blomquista. Twórcy zasięgali konsultacji u specjalistów z dziedziny fizyki, optyki i nowoczesnych oprogramowań komputerowych z Politechniki Łódzkiej.

Reżyseria i choreografia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
Scenariusz i dramaturgia: Wiktor Moraczewski
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański
Przygotowanie muzyczne: Joanna Filarska
Kostiumy: Mateusz Bidziński
Reżyser światła: Tomasz Krukowski
Wizualizacje: Paweł Klepacz
Multimedia interaktywne: Aleksander Dynarek
Obsada: Joanna Chmielecka, Barbara Cieślewicz, Ewa Otomańska, Anna Piekarniak, Aleksandra, Szałek, Aleksandra Ziomek, Przemysław Bitner, Tomasz Hołubowicz, Grzegorz Nasalski
Premiera spektaklu: 27 i 28 października o g. 19.00
Czas trwania spektaklu: 60 minut

Manifest

Manifest to połączenie dwóch spektakli - Manifest (premiera 2014) i Manifest 2/M2 (premiera 2016) - o bardzo różnej treści, ale bardzo podobnej formie. Decyzja o ich połączeniu zapadła, kiedy twórcy stwierdzili, że chcą przybliżyć festiwalowej publiczności swoją historię i przemianę, która zaszła na poziomie ich dojrzałości i świadomości - od momentu zakończenia pracy nad pierwszym spektaklem, powstałym w liceum, w reżyserii Macieja Dziaczki - do momentu samodzielnej reżyserii kolejnego Manifestu, osadzonego w zupełnie innym wymiarze znaczeniowym. Obydwa spektakle przedstawiają rzeczywistość w krzywym zwierciadle i zawierają osobiste komentarze każdej z nas, które składają się we wspólny głos. Niektórzy twierdzą, że to nie tylko głos ich grupy, a nawet głos pokolenia. Ponieważ spektakl bazuje na zupełnie współczesnych twórcom wydarzeniach, które szybko się zmieniają, dezaktualizują - trudno określić jak wiele treści z premiery zostanie poruszonych w wersji łódzkiej. Gwarantują dobrą teatralną jakość, a ponieważ opierają się na rzeczywistości, spektakl - tak jak ona - będzie słodko-gorzki.

Obsada: Karolina Biedroń, Agata Dromert, Żaneta Górecka, Michalina Hanzel, Katarzyna Hora, Marta Wiśniewska, Maciej Dziaczko
Data spektaklu: 29 października 2017 o g. 19:00
czas trwania spektaklu: 60 minut 

7.15 p.m.

Autor o idei wystawy: 
7.15 p.m. to dość nietypowa wystawa fotograficzna. Po pierwsze – to wydarzenie odnoszące się do teatralnej działalności łódzkiego Hotelu Grand, umieszczającej go niegdyś w centrum życia kulturalnego Łodzi. Drugi ważny aspekt wystawy to charakter fotografii i specyficznie zaaranżowana przestrzeń, w której zostały zaprezentowane fotografie autorstwa Grega Noo-Waka. 
Tytułem i tematem przewodnim wystawy jest ostatni działający w hotelu do 1982 roku - Teatr 7.15. Często pozornie proste na pierwszy rzut oka ujęcia dokumentujące przestrzenie teatralne, przy bardziej wnikliwej obserwacji ukazują niebezpieczne światy metafizyczne. Zwracają uwagę odbiorcy na ulotność chwili, atmosferę i historię miejsca. Jeżeli rozejrzymy się z uwagą, zobaczymy i poczujemy jak opuszczone pomieszczenia teatralne, znajdujące się w hotelu, są uduchowione i ciągle żywe.

Twórcy wystawy: Wiktor Moraczewski i Greg Noo-Wak


Art_Inkubator w Fabryce Sztuki | Łódź, Tymienieckiego 3

 

 

Powrót do listy wydarzeń