ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

PIOTR RYPSON: "CZERWONY MONTER. MIECZYSŁAW BERMAN - GRAFIK, KTÓRY ZAPROJEKTOWAŁ POLSKI KOMUNIZM"

Okładka książki

PIOTR RYPSON: "CZERWONY MONTER. MIECZYSŁAW BERMAN - GRAFIK, KTÓRY ZAPROJEKTOWAŁ POLSKI KOMUNIZM"

Jego wpływ na polską kulturę wizualną był niezaprzeczalny. Postać Mieczysława Bermana, jednego z wybitniejszych polskich grafików w swojej książce na nowo odkrywa Piotr Rybson. O życiu i twórczości artysty opowie też w czasie spotkania w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Książka poświęcona jest w całości jednemu z najważniejszych projektantów graficznych w Polsce. Mieczysław Berman, który w latach 20. i 30. był związany z ruchem komunistycznym i współpracował z opozycyjnymi lewicowymi wydawnictwami, po wojnie stał się jednym z propagandystów komunistycznej władzy. Włączany do  grona najwybitniejszych i najbardziej konsekwentnych polskich artystów fotomontażu. Zarówno w tej dziedzinie, jak i w plakatach, posługiwał się skrótem, symbolem, metaforą i elementem zaskoczenia.

Jego życiowe i polityczne wybory budziły kontrowersje i przez wiele lat utrudniały rzetelną ocenę jego twórczości. Piotr Rypson prezentuje twórczość grafika, pokazując jego ewolucję oraz wpływ, jaki wywarł na polską kulturę wizualną.

Książka zawiera setki kolorowych reprodukcji – okładek, plakatów i innych projektów Bermana, a także cenne dokumenty, m.in. samokrytykę, jaką złożył on w 1951 roku na posiedzeniu komitetu partii. Piotr Rypson stara się przedstawić możliwie złożony obraz życia i twórczości Bermana, stroni jednak od wydawania jednoznacznych sądów. Te zostawia czytelnikowi.

Zbiórka w holu głównym
Wstęp wolny
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3, g. 18:00

Powrót do listy wydarzeń