ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Po)awangardowe impulsy w przestrzeni miejskiej

Źródło: Wikimedia

Po)awangardowe impulsy w przestrzeni miejskiej

Żywe do dzisiaj dziedzictwa ruchów awangardowych objawiającego się poprzez różne sposoby zagospodarowywania przestrzeni miejskiej w wykładzie dr Magdaleny Lachman.

Punktem wyjścia jest wywiedzione z awangardowych projektów rozpoznanie o potrzebie estetycznych aktywacji (w) urbanistycznej scenerii – zgodnie z hasłami głoszonymi m.in. przez polskich futurystów w typowej dla nich formie wypowiedzi, czyli w manifestach: Artyści na ulicę!; Wzywamy wszystkich poetów, malarzy, rzeźbiarzy, architektów, muzyków, aktorów, aby wyszli na ulicę; Obrazy jako ściany poszczególnych gmachów. Domy wielościenne, kuliste i stożkowate. Orkiestra gra marsza. Ludzie chcą chodzić do taktu; Potop cudowności i niespodzianek. Nonsensy tańczące po ulicach. Sztuka – tłumem. Każdy może być artystą; Teatry, cyrki, przedstawienia na ulicach, grane przez samą publiczność

Prowadzącą wykład będzie interesować nie tylko to, w jaki sposób obecna jest w mieście pamięć o awangardowych postulatach, ale też i to, jakie są ich współczesne konsekwencje. Osobno zajmie się także miejską recepcją awangardowości, tzn. spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak upamiętnia się w przestrzeni miejskiej dorobek twórców awangardowych i czy jest to zgodne z ich założeniami.

Prowadzenie: dr Magdalena Lachman (Uniwersytet Łódzki)


sala kinowa Muzeum Narodowego w Warszawie | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3, g. 17:00

Powrót do listy wydarzeń