ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Poemat Czterech Kultur

Amador Loureiro
01.05.2017
20.07.2017

Poemat Czterech Kultur

Awangardowe tradycje, wielokulturowa historia, industrialne dziedzictwo i nowoczesność miasta, a wszystko to w zaledwie 300 wersach. Dom Literatury w Łodzi i Centrum Dialogu Łódź w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur ogłaszają konkurs na poemat awangardowy.

Poszukiwania formalne, eksperymenty słowne, a w tle dymiące kominy dawnych fabrycznych imperiów i wielobarwny tłum sunący dzisiejszą Piotrkowską. W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur po raz pierwszy organizowany jest ogólnopolski konkurs na poemat poświęcony Łodzi, w którym nagroda główna wynosi 10 000 złotych. Nazwisko zwycięzcy poznamy we wrześniu. Opatrzone pseudonimem utwory należy przesyłać do 20 lipca 2017 roku na adres Domu Literatury w Łodzi. Nadesłane prace oceni czteroosobowe jury, złożone z wybitnych znawców tematu.Wyniki konkursu poznamy we wrześniu, w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur, która odbędzie się w dniach 8-17 września. Nagrodzone utwory zostaną opublikowane w Kwartalniku Artystyczno-Literackim Arterie.

Jury konkursu:

Profesor Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk literacki i tłumacz – głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce'a, Philipa Rotha, Craiga Raine'a, członek kolegium redakcyjnego Literatury na Świecie oraz Tygla Kultury, teksty krytycznoliterackie stale publikuje również w Tygodniku Powszechnym i Gazecie Wyborczej, współpracował z brytyjskimi pismami literackimi Poetry Review i Areté. W 2008 roku nominowany za Znaki firmowe do Nagrody Literackiej Nike, a w 2013 za tom Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku i Nagrody Poetyckiej Orfeusz. Od 2011 wiceprzewodniczący Rady Programowej Narodowego Centrum Kultury. Był członkiem Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. Zasiada w kapitule Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka na stałe w Łodzi.

Joanna Mueller – poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Sygnatariuszka Manifestu neolingwistycznego, nazywająca własną twórczość archelingwizmem. Redagowała warszawskie akademickie czasopismo LiteRacje. Wiersze i artykuły krytyczne publikowała m.in. w FA-arcie, Twórczości, Pograniczach, Tekstach Drugich, Dekadzie Literackiej, Literaturze na Świecie, Lampie oraz Wakacie. Publikuje na www.literackie.pl oraz w Biurze Literackim. Autorka czterech książek poetyckich, współredaktorka antologii poezji kobiet (1989-2009) Solistki, współredaktorka książki Warkoczami. Antologia nowej poezji. Autorka zbioru szkiców Stratygrafie. Poetka projektu Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografie.

Joanna Roszak – pisarka, poetka, publicystka. Wykładowca akademicki, adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Stypendystka tygodnika Polityka, laureatka pierwszej nagrody w Konkursie im. Jana Józefa Lipskiego. Laureatka Nagrody Rady Wydziału IFP UAM za pracę doktorską Synteza mowy Tymoteusza Karpowicza, nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za tom Wewe i do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom Tego dnia. Publicystka m.in. serbskiego Liparu oraz Pro Femina, amerykańskiego Przeglądu Polskiego, czasopism polskich: Odra, Topos, Literatura na Świecie, Res Publica Nowa, a także Nowe Książki.

Kacper Bartczak – poeta, tłumacz i krytyk, wykładowca literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Tłumacz takich poetów jak Rae Armantrout, John Ashbery, Peter Gizzi. Stypendysta Fundacji Fulbrighta i Fundacji im. Tadeusza Kościuszki. Laureat Nagrody Literatury na Świecie 2009 w kategorii Nowy Głos za tom esejów krytycznych Świat nie scalony. Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2016 w kategorii książka roku za tom Wiersze organiczne. Za ten tom był również nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2016 w kategorii poezja.

Regulamin konkursu znaleźć można na stronie Centrum Dialogu: 

Regulamin

Powrót do listy wydarzeń