ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Potęga awangardy

fot. Mateusz Szczypiński
10.03.2017
28.05.2017

Potęga awangardy

Wystawa jest próbą narysowania panoramy sztuki XX wieku. Sztuki zrywającej z tradycją mimetyczną, kreującej własne światy, utopijnej i antycypującej społeczne prądy i tendencje.

Awangardowe ruchy pierwszej ćwierci XX wieku niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, intelektualny, a w niektórych wypadkach także społeczno-polityczny. Najczęściej towarzyszył im optymizm i wiara w możliwość naprawy świata (i przemianę człowieka). Dwie wojny światowe i doświadczenia totalitaryzmów europejskich zmieniły to nastawienie. Dlatego dialog międzypokoleniowy nie jest zjawiskiem epigońskim, choć obarczona traumami sztuka drugiej połowy XX wieku rzadko zdobywa się na autentyzm awangardy, uwikłana w zbyt często wykorzystywane pokusy postmodernizmu lub uciekając w estetykę kampu. 

Wystawa Potęga awangardy gromadzi prace niepokazywane wcześniej polskiej publiczności, dzieła wielkich i klasycznych już dla historii sztuki artystów, takich jak Fernand Léger, Edvard Munch, Kazimir Malevich, Piet Mondrian czy Alexander Archipenko. Pracom tworzonym w pierwszych dekadach XX wieku towarzyszą dzieła współczesne dialogujące z historycznymi obiektami. Tym samym pojawia się pytanie o aktualność awangardy, o inspiracje i znaczenia w niej odnajdywane, a także jej siłę oddziaływania.

Wystawa uzupełniona jest o prace polskich artystów: Katarzyny Kobro, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego i artystów dnia dzisiejszego, którzy korzystają z inspiracji pracami klasyków polskiej awangardy. 

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się eseje historyków sztuki oraz znawców ruchów awangardy omawiające tę niezwykle istotną i wciąż żywą tradycję sztuki. 
Wystawa Potęga awangardy była prezentowana w Centre for Fine Arts BOZAR w Brukseli od 29 września 2016 do 22 stycznia 2017 w ramach obchodów 100-lecia pierwszej wojny światowej. 

Koncepcja wystawy: BOZAR – Centre for Fine Arts Brussels
Kurator wystawy w Belgii: prof. dr Ulrich Bischoff, były dyrektor Galerie Neue Meister w Dreźnie
Kuratorzy: Andrzej Szczerski, Magdalena Czubińska, Światosław Lenartowicz
Koordynator: Katarzyna Maniak

 


Kamienica Szołayskich – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie | Kraków, pl. Szczepański 9

Powrót do listy wydarzeń