ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Prapremiera sztuki Dryl na zakończenie XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Dryl

Prapremiera sztuki Dryl na zakończenie XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Jedyna sztuka napisana przez Wojciecha Bruszewskiego - wybitnego przedstawiciela polskiej sztuki awangardowej w reżyserii Marty Streker.

Akcja Dryla rozgrywa się w zdegradowanej klinice dentystycznej. Nie jest jednak satyrą na służbę zdrowia. W zamkniętej przestrzeni obserwujemy chory porządek funkcjonowania małej społeczności – szpital staje się mikrokosmosem, w którym dochodzi do absurdalnych, wręcz surrealistycznych zachowań. W spektaklu zacierają się funkcje społeczne, moralność jest wypaczona. Dentyści stają się pacjentami, a pacjenci dentystami. Dryl ma formę absurdalnego musicalu utrzymanego w klimacie czarnej komedii. Ta pozornie lekka formuła pozwala jednak podjąć bardzo ważne tematy. Sztuka stawia pytania o kondycję człowieka w świecie, w którym jednostka staje się przedmiotem eksperymentu. Mówi o poddawaniu społeczeństwa ciągłej manipulacji i indoktrynacji.

Autor sztuki – Wojciech Bruszewski, związany był ze środowiskiem awangardowym i jest jednym z prekursorów sztuki wideo w Polsce. Jego tekst został zgłoszony do Komediopisania – organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi i Polskie Centrum Komedii ogólnopolskiego konkursu na współczesną polską komedię. 

Prapremiera spektaklu odbywa się w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. 

Reżyser: Marta Streker
Debiutowała Tragedią Coriolanusa Williama Szekspira w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Streker pracowała również jako asystentka reżysera, współpracując z Krystianem Lupą i Michałem Zadarą.
Scenografia: Anna Trzpis
Kostiumy: Julia Kosmynka
Muzyka: Sebastian Ładyżyński
Choreografia/ruch sceniczny: Katarzyna Kostrzewa
Reżyser światła: Mariusz Maniewski
Obsada: Barbara Szcześniak, Marta Jarczewska, Monika Kępka, Jarosław Dziedzic, Jan Wojciech Poradowski, Filip Jacak, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik


Teatr Powszechny w Łodzi | Łódź, ul. Legionów 21

Powrót do listy wydarzeń