ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Prawykonanie utworu Artura Zagajewskiego "Marsz" na zakończenie Festiwalu Kolory Polski

fot. Marcin Stępień

Prawykonanie utworu Artura Zagajewskiego "Marsz" na zakończenie Festiwalu Kolory Polski

Na zamówienie Filharmonii Łódzkiej w trakcie finałowego koncertu festiwalu "Kolory Polski" zaprezentowano prawykonanie utworu "Marsz" Bruna Jasieńskiego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego futuryzmu, w kompozycji wybitnego artysty Artura Zagajewskiego.

Bruno Jasieński, którego twórczość zainspirowała Zagajewskiego, to jedna z najbardziej znanych postaci polskiego futuryzmu. Wiersz Marsz, pochodzący z tomu But w butonierce z 1921 r., nie po raz pierwszy stał się inspiracją dla innych artystów. Dla Zagajewskiego najważniejsza stała się jego wyrazista motoryka.  

Otwierający muzyczny spektakl utwór Zagajewskiego został rozpisany na orkiestrę symfoniczną i chór amatorów. Niezwykle istotną rolę w wykonaniu dzieła odegrali więc zarówno wokaliści z Chóru dla (nie)opornych, który działa przy Filharmonii Łódzkiej od 2010, obecnie pod kierunkiem Mariusza Lewego, jak i goście przybyli do sali koncertowej. Każdy z melomanów mógł bowiem wnieść swój wkład do utworu, recytując tekst wiersza Jasieńskiego, który został rozdany wśród uczestników w niebanalny sposób. Wśród wykonawców-amatorów znaleźli się również przedstawiciele regionalnych instytucji kultury, biorący udział w organizacji Kolorów Polski. Także wcześniejsze utwory Zagajewskiego pisane dla FŁ (nature morte, 2013; La citta futurista, 2014), przewidywały udział nieprofesjonalnych wokalistów.

Artur Zagajewski (ur. 1978) to jeden z najzdolniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Absolwent łódzkiej AM jest laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najnowsza to zwycięstwo na 64. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w maju tego roku (utwór brut). Inspiruje się m.in. architekturą modernistyczną, muzyką rockową, dokonuje poszukiwań sonorystycznych.


Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina | Łódź. ul. Narutowicza 20/22, g. 19:00

Powrót do listy wydarzeń