ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

#Przepraszamy, że w czwartek: LAM Zimpel | Dys | Zemler

LAM, fot. Krzysztof Machowina

#Przepraszamy, że w czwartek: LAM Zimpel | Dys | Zemler

Na scenie Art Inkubatora w Łodzi w ramach cyklu koncertów muzyki alternatywnej, tym razem wystąpi trio LAM z repertuarem z ich debiutanckiej płyty. Zespół łączy w swojej twórczości indywidualne style trzech wybitnych artystów, ujęte w improwizowanych kompozycjach inspirowanych minimalizmem, jazzem i muzyką współczesną.

LAM to trzej indywidualiści, związani z polską sceną muzyki improwizowanej. Na czele tria LAM stoi uznany klarnecista i kompozytor Wacław Zimpel. Muzycy, którzy wraz z nim tworzą zespół to pianista Krzysztof Dys oraz perkusista Hubert Zemler. Wspólny, klasyczny mianownik trójki muzyków oraz swoboda w posługiwaniu się językiem improwizacji, to najsilniejsze spoiwo łączące tych trzech indywidualistów. LAM czerpie inspiracje z muzyki amerykańskich minimalistów m.in. La Monte Younga, Terry Riley’a czy Steve’a Reicha. W powtarzalności i oszczędności w środkach wyrazu zespół znajduje receptę na nieuchwytność trwania. W swojej twórczości łączą minimalizm z licznymi gatunkami muzycznymi m.in. z jazzem czy muzyką współczesną, wykorzystując przy tym wielość zabiegów jak pauzy, pogłosy czy groove’y. Tworzą wielowarstwową i bardzo  ekspresyjną muzykę, której nie da się zaliczyć do jednego, konkretnego rodzaju. 

Pierwsza płyta zespołu LAM była konsekwencją poszukiwań inspiracji przez Zimpla u amerykańskich minimalistów. Ogromny wpływ na LAM miała solowa kariera artysty, który sięgnął do szeroko rozumianej muzyki elektronicznej i wsparł brzmienie klarnetu rozbudowanym, elektronicznym instrumentarium analogowym. Jednak to wyjątkowe brzmienie Krzysztofa Dysa na fortepianie, oryginalne schematy rytmiczne wygrywane przez perkusję Zemlera, żarliwe improwizacje Zimpla, a także produkcja berlińskiego twórcy – Mooryca, sprawiły że płyta LAM zdobyła szerokie uznanie zarówno wśród słuchaczy jak i krytyków muzycznych. Zimplowi natomiast przyniosła nagrodę – Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna za rok 2016.

Wacław Zimpel – klarnety, elektronika
Krzysztof Dys – fortepian i instrumenty klawiszowe
Hubert Zemler – perkusja, elektronika 

Wacław Zimpel – klasycznie wykształcony klarnecista i kompozytor. Od wielu lat obecny na polskiej i światowej scenie muzyki improwizowanej. Od 2014 roku konsekwentnie przedziera się do masowej świadomości słuchaczy, czego efektem jest przyznany mu Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna za rok 2016. Wciąż poszukuje nowego języka muzycznego, który z jednej strony czerpie inspiracje z różnych tradycji muzycznych ale z drugiej strony jest silnie osadzony we współczesnym brzmieniu. Jego obecnie najważniejsze projekty to Wacław Zimpel solo,trio LAM , a także powołany przez Zimpla hindusko-polski zespół Saagara. 

Hubert Zemler – perkusista, kompozytor i improwizator z klasycznym wykształceniem. Z niezwykłym wyczuciem sięga po różnorodne formy rytmiczne, przez co doskonale odnajduje się w wielu stylach muzycznych. Zemler w swoich projektach korzysta z rozbudowanego instrumentarium. Gra on m.in. na metalofonie, balafonie (afrykańska marimba), gongach i wielu innych instrumentach perkusyjnych z różnych części świata. Współtworzy kilka ważnych, warszawskich zespołów sceny niezależnej między innymi Piętnastka, Slalom czy Shy Albatross. Współpracuje m.in. z : Kwadrofonikiem, Pawłem Szamburskim, Patrykiem Zakrockim, Evanem Ziporinem, Felixem Kubinem, Natalią Przybysz, Agusti Fernandezem, teatrem tańca Dada von Bzdulow. W 2009 roku zdobył brązowy medal na międzynarodowej Delfiadzie (olimpiadzie artystów) w Korei, w kategorii perkusja solo. Koncertował w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Turcji, na Bliskim Wschodzie oraz w Korei i Japonii.

Krzysztof Dys – klasycznie wykształcony pianista i improwizator. Jest muzykiem wyjątkowo wyczulonym na barwę i schematy rytmiczne, dzięki czemu tworzy swój, niepowtarzalny język improwizatorski. W jego muzyce można wyczuć silne inspiracje muzyką Aleksandra Skriabina i Siergieja Prokofieva. Współtworzy kwartet jazzowy Soundcheck, a od 2014 roku trio z Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą, którego jest liderem. Współpracował m.in. z: Maciejem Kocińskim, Maciejem Fortuną, Jerzym Milianem, Mikołajem Trzaską, Lee Konitzem, Evanem Ziporynem, Theo Jörgensmannem. Wykłada na Poznańskiej Akademii Muzycznej. 


scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki | Łódź, Tymienieckiego 3, g. 20.00

Powrót do listy wydarzeń