ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

#PRZEPRASZAMY, ŻE W CZWARTEK: Zimpel/Ziołek

Zimpel/Ziołek

#PRZEPRASZAMY, ŻE W CZWARTEK: Zimpel/Ziołek

To będzie spotkanie dwóch wybitnych artystów i laureatów "Paszportów Polityki" - Wacława Zimpla oraz Jakuba Ziołka, którzy do tej pory eksplorowali różne muzyczne estetyki. Ich duet to nowe autorskie uniwersum, w którym jazzowa ekspresja zderza się z folkową akustyczną wrażliwością i elektronicznymi eksperymentami.

Zimpel/Ziołek to nowa odsłona działalności dwóch niezwykle kreatywnych i twórczych artystów na polskiej scenie muzycznej. Duet zadebiutował jesienią 2017 roku albumem zatytułowanym Zimpel/Ziołek, wydanym przez krakowską wytwórnię Instant Classic, w którym do tej pory ukazywały się płyty projektów i Zimpla (Saagara, LAM), i Ziołka (Stara Rzeka, Alameda, Innercity Ensemble), jak i czołowych artystów polskiej sceny niezależnej (Lotto, Kristen, BNNT i wielu innych).

Artyści znani również z innych projektów muzycznych, czerpiąc inspirację z różnych gatunków muzyki, odkrywają ją niemalże na nowo. Wacław Zimpel tym razem wykorzystuje dźwięki 6 i 12-strunowych gitar akustycznych, łącząc je z ludowymi efektami gitarowymi – głównie z Chin i Tajwanu. Przeplata je zabiegami muzyki elektronicznej, a dopełnieniem jest jego głos.

Natomiast Ziołek czerpiąc inspiracje z amerykańskiego minimal music, hinduskiego system rag, jazzu oraz muzyki klasycznej, tworzy wielowarstwowe polifonie. Korzysta z zabiegów, które umożliwiają nałożenie na siebie różne warstwy melodyczne, co daje niesamowity efekt. 

W duecie Zimpel/Ziołek, artyści niezmiennie wykorzystują szereg różnorodnych instrumentów muzycznych przez pianino i klarnety, analogowe organy z lat 70., po ludowe instrumenty różnych kultur – laotańskiego khaenu, hinduskiej algozy, fletów alikwotowych z Karpat czy trombity ukraińskiej.

Wacław Zimpel – klasycznie wykształcony klarnecista i kompozytor. New York TImes nazwał go muzycznym kameleonem. Od lat obecny na polskiej i światowej scenie muzyki improwizowanej. Od 2014 roku konsekwentnie przedziera się do szerokiej świadomości słuchaczy, czego efektem jest przyznany mu Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna za rok 2016. Wciąż poszukuje nowego języka muzycznego, który z jednej strony czerpie inspiracje z różnych tradycji muzycznych, ale z drugiej strony jest silnie osadzony we współczesnym brzmieniu. Jego obecnie najważniejsze projekty to Wacław Zimpel solo, projekt, w którym wykorzystuje szeroko rozbudowane instrumentarium elektroniczne, trio LAM z Krzysztofem Dysem oraz Hubertem Zemlerem, którego jest liderem, a także powołany przez Zimpla hindusko-polski zespół Saagara. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania oraz Medalu Młodej Sztuki przyznawanej przez Głos Wielkopolski.

Jakub Ziołek – gitarzysta, wokalista i twórca muzyki elektronicznej, od lat płynnie przemieszczający się po obrzeżach wielu różnych gatunków i styli muzycznych. Założyciel bydgoskiego kolektywu artystycznego Milieu L’Acéphale, muzyk takich grup jak Stara Rzeka, Alameda, Innercity Ensemble, T’ien Lai, czy Kapital, których płyty regularnie doceniane są przez słuchaczy i krytyków nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Zagrał setki koncertów w kraju i na świecie. Występy na najważniejszych festiwalach w Polsce (Open'er 2016, 2017; Off Festival 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016; Tauron Nowa Muzyka 2016, 2017; Unsound Festival 2012, 2014, 2015, 2016) i zagranicą (występy m.in. w Toronto, Sao Paulo, Nowym Jorku, Stambule, Barcelonie, Londynie, Duszanbe, Reykiaviku, Tromsoe, Wiedniu, Berlinie, Kopenhadze, Utrechcie, Tilburgu, Manchesterze i wielu innych). Laureat Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna za 2015 rok.


scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki | Łódź, Tymienieckiego 3, g. 20.00

Powrót do listy wydarzeń