ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Przestrzenie dialogu. Twórczość Wojciecha Bruszewskiego na skrzyżowaniu mediów i tendencji artystycznych - seminarium

Wojciech Bruszewski

Przestrzenie dialogu. Twórczość Wojciecha Bruszewskiego na skrzyżowaniu mediów i tendencji artystycznych - seminarium

Seminarium w ramach weekendu poświęconego twórczości Wojciecha Bruszewskiego - ikony polskiej sztuki awangardowej i prekursora sztuki wideo odbywa się na zakończenie XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Moderatorem spotkania będzie prof. Ryszard W. Kluszczyński.

Uczestnicy seminarium, w indywidualnych wystąpieniach oraz wspólnej dyskusji scharakteryzują twórczość artysty, którego dzieła należą do najważniejszych osiągnięć awangardowej sztuki w Polsce. Przedmiotem refleksji będą różne obszary twórczej pracy Bruszewskiego: fotografia, film, obiekty i instalacje, sztuka komputerowa, literatura i teatr, a w szczególności wzajemne interakcje tych mediów oraz wielu różnych tendencji wyznaczających wspólnie bogactwo sztuki artysty. Wśród podjętych wątków znajdą się także rozważania dotyczące pracy dydaktycznej Bruszewskiego oraz znaczenia jego dokonań dla kolejnych pokoleń artystów.

W seminarium wezmą udział: Monika Górska-Olesińska, Lech Lechowicz, Filip Pudło, Marek Wasilewski i David Curtis, któy będzie uczestniczył w spotkaniu, dzięki połączeniu internetowemu. Seminarium odbędzie się w języku polskim i angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

David Curtis – badacz sztuki nowych mediów oraz autor licznych książek dotyczących filmu eksperymentalnego. Dzięki jego licznym rozprawom film awangardowy został uznany za przedmiot godny badania, z wyraźną historią różną od historii głównego nurtu kinowego. Współzałożyciel Laboratorium Sztuki w Drury Lane.

Lech Lechowicz – wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zajmuje się historią i teorią fotografii oraz relacji występujących między tradycyjnymi dyscyplinami artystycznymi a nowymi mediami (fotografią, filmem, video, technikami cyfrowymi).

dr Monika Górska-Olesińska – medioznawczyni, adiunkt w Katedrze Teatru, Filmu i Nowych Mediów na Uniwersytecie Opolskim. Zajmuje się badaniami nad cyberkulturą, literaturą elektroniczną i poezją cyfrową.

prof. Marek Wasilewski – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest autorem tekstów o sztuce i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Czas Kultury. Kurator wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie.

Filip Pudło – absolwent Katedry Fotografii Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej w Łodzi, a obecnie doktorant Szkoły Filmowej w Łodzi. Otrzymał nagrodę w konkursie Województwa Łódzkiego na najlepszą pracę magisterską związaną z województwem łódzkim za  rozprawę Sztuka generatywna w twórczości Wojciecha Bruszewskiego.

prof. Ryszard W. Kluszczyński - wykładowca Uniwersytety Łódzkiego, PWSFTiTv oraz ASP w Łodzi. W Instytucie Kultury Współczesnej jest kierownikiem Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej,a w niej Zakładu Mediów Elektronicznych. Wybitny badacz sztuki awangardowej i sztuki nowych mediów. Zajmuje się także filmem eksperymentalnym, sztuką wideo, zagadnieniami związanymi z cyberkulturą oraz społeczeństwem informacyjnym i sieciowym. Kurator wielu projektów sztuki współczesnej oraz krytyk sztuki.

Wstęp wolny


Teatr Powszechny w Łodzi | Łódź, ul. Legionów 21, g. 15:00

Powrót do listy wydarzeń