ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Puls Literatury 2017

Puls Literatury 2017
23.11.2017
03.12.2017

Puls Literatury 2017

Tegoroczna edycja festiwalu Puls Literatury poprzez panele, wystawy, koncerty i dodatkowe wydarzenia towarzyszące porusza temat awangardy i jej związków z nowoczesnością oraz tożsamością Łodzi w różnych aspektach: ideologicznym, politycznym czy artystycznym. Wśród gości wydarzenia m.in. laureatka Nagrody Nobla Herta Muller.

Puls Literatury to jeden z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, który organizowany jest przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Tegoroczna, jedenasta edycja odbędzie się w dniach 23 listopada – 3 grudnia 2017 roku w Domu Literatury w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Klubie DOM, Ośrodku Kultury „Górna” oraz w Hali EXPO. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie laureatka Nagrody Nobla, Herta Müller. Z zagranicy przyjadą również Rumun Varujan Vosganian oraz Węgier – Katalin Ladik.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in.: Michał Witkowski, Olga Tokarczuk, Lidia Ostałowska, Cezary Łazarewicz, Monika Sznajderman, Marek Bieńczyk, Ewa Kuryluk, Agnieszka Taborska, Krzysztof Siwczyk, Jakub Kornhauser, Zbigniew Libera, Darek Foks, Leszek Engelking, Kacper Bartczak, Jerzy Jarniewicz, Maciej Melecki i Maria Cyranowicz.

Hasłem przewodnim festiwalu w tym roku jest Nie/podległość Awangardy. Nawiązuje ono do postaci Władysława Strzemińskiego i grupy „a.r” oraz artystów żydowskiego pochodzenia należących do ruchu Jung Jidysz. Oba te środowiska artystyczne poruszały kwestie tożsamości i religii, dążąc do wypracowania płaszczyzny wspólnoty i porozumienia w wielokulturowej Łodzi.

Łódź jako miasto nowoczesności od czasów rewolucji przemysłowej stanowi odrębny na ziemiach polskich byt urbanistyczny, o czym świadczy poprzemysłowy charakter i wielokulturowość miasta. To w Łodzi nawiązujące do nowoczesności awangardowe nurty sztuki czerpały inspiracje z szybkich przemian ekonomicznych i społecznych związanych z rozwojem kapitalizmu.

Celem Pulsu Literatury jest ukazanie związków między awangardą, nowoczesnością a tożsamością Łodzi w rozmaitych międzynarodowych kontekstach nie/podległości: artystycznej, politycznej czy ideologicznej. W programie tegorocznej edycji znajdą się panele związane z awangardą (Awangarda w Łodzi – Łódź w Awangardzie, Awangarda – Miasto – Kontrkultura, Awangarda kontra opresja, Reportażyści Dużego Formatu, Europa – Demokracja – Literatura, Kobiety awangardy, Emil Cioran. Poza systemem, Rumuńska awangarda poetycka, Etnografia surrealizmu. Surrealizm etnografii, Awangarda i dyktatura), performens z udziałem łódzkich artystów, wystawy ukazujące związek poezji z awangardą oraz liczne koncerty (m.in. Tune, Komety, Harcsa/Keszeg/Markos/Benko/Pandi: Kassak z Węgier, Odpoczno, Pochwalone i Małe Instrumenty). Podczas festiwalu odbędą się także spotkania autorskie – również dla dzieci, cykl projekcji filmowych, finały ogólnopolskich konkursów literackich (m.in. im. Jacka Bierezina, Zbigniewa Dominiaka i W. Sułkowskiego) oraz warsztaty translatorskie anglo- i niemieckojęzyczne.

Tradycyjnie Festiwal zakończy się Galą Nagrody im. Juliana Tuwima w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Program festiwalu


Dom Literatury | Łódź, ul. Roosvelta, ul. 17

Powrót do listy wydarzeń