ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Relacja centrum - peryferie w życiu artystycznym międzywojennej awangardy | Iwona Luba

fot. Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie

Relacja centrum - peryferie w życiu artystycznym międzywojennej awangardy | Iwona Luba

W trakcie czwartkowego spotkania edukacyjnego Iwona Luba przybliży postaci należące do artystycznych środowisk awangardowych I połowy XX wieku, a także zaprezentuje jak kształtowały się w tamtym okresie relacje między nimi.

Jak prezentowały się środowiska awangardowych artystów lat 20. i 30. XX w. oraz główne ośrodki życia artystycznego II Rzeczypospolitej: Warszawa, Kraków, Lwów, Poznań i Łódź? Jak kształtowała się ich współpraca i sieć wzajemnych powiązań? Czy urządzali razem wystawy i podejmowali wspólne inicjatywy? W ramach wykładu przybliżone zostaną związki między ośrodkami w kraju oraz kontakty międzynarodowe, co umożliwi spojrzenie na relację centrum – peryferie z nowej perspektywy.

Wykład towarzyszy wystawie Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, prezentujacej rozwój awangardowych idei od ekspresjonizmu i formizmu, przez konstruktywizm aż po surrealizm. Na ekspozycję składają się najcenniejsze prace na papierze: rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży oraz czasopisma i książki zaprojektowane przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii.

Iwona Luba – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki, a także kierownik Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej, prowadzi również zajęcia na ASP w Warszawie. Zajmuje się badaniami nad europejską i polską sztuką XIX i XX wieku. Jest stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Lanckorońskich. Iwona Luba należy do Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Komitetu Głównego Olimpiady Artystycznej i Rady Naukowej Instytutu Historii Sztuki UW. Jest współzałożycielką Rady Naukowej Fundacji ARS AURO PRIOR oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Olimpiady Artystycznej. Zorganizowała wystawę Rok 1955 (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Królikarnia, 2005).

Wstęp wolny
Czas trwania: ok. 70 min
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie, Kino Muz | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3, g. 18:00

Powrót do listy wydarzeń