ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

REVOLUTION NOW: Stulecie Rewolucji. Tradycja awangardy i perspektywy nowoczesności

Plakat Revolution Now

REVOLUTION NOW: Stulecie Rewolucji. Tradycja awangardy i perspektywy nowoczesności

Organizowana przez gdańską ASP konferencja jest odpowiedzią na obchodzone w tym roku stulecie Rewolucji Październikowej w Rosji. W trakcie dwudniowego spotkania uczestnicy przeanalizują konsekwencje społeczno-polityczno-historyczne Rewolucji, podejmą też refleksję nad współczesną kulturą i sztuką, widzianą właśnie przez jej pryzmat.

Celem konferencji jest próba wyłowienia i nakreślenia obrazu współczesnej kultury i sztuki w ramach – odziedziczonego po Rewolucji Październikowej – postulatu aktywizmu społecznego i tradycji kontestacji. Usytuowanie po stu latach, niczym w „nowym punkcie 0”, daje możliwość nie tylko spojrzenia wstecz, oceny dotychczasowej tradycji artystycznej, ale także stymuluje do krytycznej weryfikacji nowoczesności. Jak podkreśla profesor Andrzej Turowski, którego wystąpienie otworzy konferencję: „każda awangarda artystyczna postulująca radykalne zmiany w obszarze sztuki, zaprzeczająca ustalonym konwencjom i poszukująca nowego języka, nowych sposobów wypowiedzi – siłą rzeczy czuje się związana z rewolucyjnymi przeobrażeniami społecznymi”. Awangarda dziś jawi się więc jako pewien permanentnie aktywny stan umysłu, a spuścizna rewolucyjna to nieustanne pobudzanie i kształtowanie świadomości poprzez twórczą postawę. 

Zaproponowane spektrum problemowo-tematyczne, obejmuje zarówno bazę teoretyczną kultury rewolucyjnej, jak i szeroki kontekst badań nad sztuką (zwłaszcza sztuką krytyczną i zaangażowaną), historią sztuki, krytyką artystyczną etc.

Płaszczyzny badawcze proponowanego tematu obejmują interdyscyplinarny zakres nauk historycznych, literaturoznawczych, filozoficznych, teorii sztuki i architektury, muzyki, filmu i teatru, studiów feministycznych i genderowych, psychologię, nauki społeczne, nauki o mediach i inne.

 

Organizatorzy:

Prof. Grzegorz Klaman (ASP Gdańsk)
Dr hab. Artur Kamczycki (UAM Poznań)
Dr Małgorzata Jankowska (UMK Toruń)
Dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka (UMK Toruń)
Dr Łukasz Guzek (ASP Gdańsk)
Dr Katarzyna Lewandowska (ASP Gdańsk)
Dr Roman Nieczyporowski (ASP Gdańsk)

Więcej szczegółowych informacji dotyczących zgłoszeń i warunków uczestnictwa w konferencji znajduje się w ulotce, którą można pobrać z załącznika.


Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku | Gdańsk, Targ Węglowy 6

Powrót do listy wydarzeń