ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Rytm życia miejskiego w pracach artystów z Grupy Krakowskiej | Paweł Polit

Sasza Blonder (1909–1949) - Kompozycja, 1937, fot. Piotr Ligier, Muzeum Narodowe w Warszawie

Rytm życia miejskiego w pracach artystów z Grupy Krakowskiej | Paweł Polit

Jak Sasza Blonder, Leopold Lewicki czy Stanisław Osostowicz postrzegali życie miasta? Dowiedzą się tego uczestnicy spotkania towarzyszącego wystawie "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie" Paweł Polit opowie jak artyści należący do Grupy Krakowskiej prezentowali otaczający ich świat w latach 30. XX wieku.

W pracach artystów związanych z Grupą Krakowską zobaczyć można zainteresowanie codziennością metropolii: ruchem ulicznym, rozrywkami, manifestacjami politycznymi, strajkami i policyjnymi opresjami. Uczestnicy spotkania przekonają się, jak w ich dziełach przejawiała się rzeczywistość lat 30., okresu rozkwitu kultury popularnej i nasilających się napięć politycznych.

Grupa Krakowska to studenckie zrzeszenie artystyczne, którego członków łączył opór wobec tradycyjnych i konserwatywnych technik nauczania na Akademii Sztuk Pięknych oraz cyganerii. Mieli wspólne cele, które realizowali w swojej twórczości nawiązując do najnowszych dokonań polskiej, a także międzynarodowej awangardy. W Grupie Krakowskiej przeplatały się liczne nurty artystyczne, które stanowiły inspirację dla artystów, m. in. kubizm, ekspresjonizm czy surrealizm. Członkowie zrzeszenia łączyli swoją główną działalność twórczą z zadaniami politycznymi i propagandowymi. To właśnie te powiązania grupy z aktywnością polityczno-konspiracyjną spowodowały jej rozpad.

Wstęp wolny
Czas trwania: ok. 70 min
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie, Kino Muz | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3

Powrót do listy wydarzeń