ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Saagara | Awangarda na ucho

Saagara | Awangarda na ucho

Saagara | Awangarda na ucho

Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl comiesięcznych koncertów, przybliżających nurty i tendencje we współczesnej polskiej awangardzie w muzyce. W programie poszczególnych wieczorów między innymi: konceptualizm, free jazz i elektroakustyka, twórcy perspektywiczni oraz nestorzy polskiej sceny awangardowej.

Lutowa odsłona cyklu to spotkanie z zespołem Saagara i Orientem. Nie zabraknie preparacji, dronów i partytur graficznych. Dla słuchaczy będzie to okazja, by przyjrzeć się stykowi awangardy z jazzem i muzyką elektroniczną. Muzyczna podróż do Azji, przypomni jak ważne źródło inspiracji stanowiła dla XX-wiecznych kompozytorów kultura orientalna (od Karola Szymanowskiego po Steve’a Reicha i Terry’ego Rileya).

W dyskografii klarnecisty i kompozytora Wacława Zimpla nie brakuje odniesień do muzyki ludowej z różnych stron świata. Na jednym tylko albumie zespołu Hera artysta dialogował z tradycją pakistańską, japońską, tybetańską i rosyjską. A przecież na swoim koncie Zimpel ma także nawiązania do muzyki marokańskiej czy żydowskiej. Od kilku lat w centrum zainteresowań kompozytora znajduje się muzyka karnatycka wywodząca się z okolic Bengaluru, w południowych Indiach. Owocem tej fascynacji jest zespół Saagara, który Zimpel współtworzy z wybitnymi indyjskimi instrumentalistami. W 2015 roku ukazał się debiutancki album kwintetu zatytułowany po prostu Saagara.

Jesienią 2016 roku polski kompozytor znów wyruszył do Indii. Nie tylko po to, aby wraz z zespołem zagrać w najbardziej prestiżowych indyjskich salach, ale także, by rozpocząć prace nad drugą płytą. Tym razem klasycznej muzyce karnatyckiej towarzyszą brzmienia elektroniczne zaprogramowane przez Zimpla. Artysta, który przyznaje, że jego pierwsze wyobrażenia o muzyce indyjskiej były zapośredniczone przez amerykańskich minimalistów pokroju Terry’ego Rileya, sam rusza ich tropem, szukając pomostów pomiędzy europejską muzyką współczesną, a klasycznym systemem rag. Koncert w NInA będzie zarazem premierą drugiej płyty zespołu Saagara.

Tak jak w przypadku wielu wydarzeń muzycznych w NInA koncerty będą rejestrowane, a następnie udostępnione online w portalu Ninateka. 

Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wejściówki będą wydawane od godz. 19:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę po rozpoczęciu pokazu.


Narodowy Instytut Audiowizualny | Warszawa, ul. Wałbrzyska 3/5

Powrót do listy wydarzeń