ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Sensibilizm 1957-2017. Dokumentacja primordialna ze zbiorów Michała Jędrzejewskiego

Od lewej Michał Jędrzejewski Grzegorz Borkowski, fot. Paweł Gutowski
12.05.2017
12.06.2017

Sensibilizm 1957-2017. Dokumentacja primordialna ze zbiorów Michała Jędrzejewskiego

Wystawa zaprezentuje prace najwybitniejszych przedstawicieli sensibilizmu, od fotografii przez druki i zapisy akcji, projekty, rysunki pojęciowe po publikacje.

Sensibilizm to zjawisko artystyczne powstałe w połowie lat 50. XX wieku w środowisku studentów i absolwentów PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu. Nazwa, którą wymyślił inicjator nurtu Kazimierz Głaz, pochodzi od sensibilatorów – związków chemicznych doczulających barwniki stosowane w przemyśle ceramicznym, z którymi studenci PWSSP zapoznawali się w ramach praktyk w zakładach w Wałbrzychu.

Sensibilizm dystansował się wobec ówczesnych dyskusji zakleszczonych wokół opozycji realizm – abstrakcjonizm, uznawając je za pozorne i deklarując  – celowo enigmatycznie – wchłanianie wszystkich kierunków w sztuce. Był „-izmem” raczej w ironicznym sensie, kierował uwagę na pewien stan świadomości przejawiający się w aktywności zarówno na styku (i w połączeniu) różnych dyscyplin sztuki (sztuk wizualnych, akcyjności, teatru i parateatru), jak i w swobodnym wchodzeniu na tereny zaanektowane dla naukowych rozważań i literatury. Propagowany stan świadomości w zupełnie swoisty sposób łączył wyczulenie na absurd z asemantyczną medytacją rzeczywistości (wraz z ewentualnie obecną w niej sztuką); w docenianiu poczucia humoru odnajdywał nie tylko ducha zabawy, lecz także drogę do przekraczania schematów poważnej refleksji.

Sensibiliści zapoczątkowali działania happeningowe w Polsce, gdy jeszcze nie był znany termin happening – spektakle-akcje w Teatrze Kameralnym we Wrocławiu w maju 1957 – a wydrukowany manifest sensibilizmu Kazimierza Głaza w formie ulotki kolportowany był w czerwcu 1957 w Kazimierzu Dolnym (druk ten 27.05.1957 uzyskał zezwolenie cenzury). Instytucja ma zatem podstawy świętować w 2017 roku jubileusz 60-lecia sensibilizmu, niewątpliwie korespondujący ideowo ze Stuleciem Awangardy w Polsce.

Najaktywniejszymi animatorami tego nurtu byli, oprócz Kazimierza Głaza: Michał Jędrzejewski i Wiesław Zajączkowski, a także Zbigniew Makarewicz. Jednak sensibiliści nigdy nie zamierzali tworzyć formalnego ugrupowania, raczej zależało im na „doczulaniu” świadomości (nie tylko artystycznej) w różnych środowiskach prowadząc swoje oddzielne codzienne drogi profesjonalne (w tym także artystyczne). Z tego powodu dorobek sensibilizmu jest rozproszony, a zatem warto poświęcić uwagę na jego tropienie, prezentowanie i konfrontowanie z dzisiejszymi realiami, bo fenomen ten po raz kolejny ujawnić może swój inspirujący potencjał fermentu.

Wystawa w Galerii Działań zaprezentuje fotografie, collages, druki (m.in.: manifest Kazimierza Głaza i legendarny „Funt Patagoński” – równowartość braku 100 zł), rysunkowe zapisy akcji sensibilistycznych i sensibilstyczne rysunki pojęciowe, projekty Instytutu Sensibilistycznego czy Instytutu Iluminacji Krajobrazu oraz publikacje tego nurtu.

Dla szkół średnich współpracujących z Galerią Działań przygotowana jest edukacyjna prelekcja Od Sensiblizmu do Pomarańczowej Alternatywy. Awangardowe tradycje w powojennym Wrocławiu. 

Kurator: Grzegorz Borkowski


Galeria Działań | Warszawa, ul. Marco Polo 1, g. 19:00

Powrót do listy wydarzeń