ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Siedem pieśni o awangardzie - premiera

Siedem pieśni o awangardzie

Siedem pieśni o awangardzie - premiera

Najnowszy spektakl Komuny// Warszawa to powrót do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20. Realizowany jest w ramach większego projektu badawczego Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "Odzyskana awangarda".

Siedem pieśni o awangardzie to elegia, ale i hymn na cześć awangardy. W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? Sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii? 

W Siedmiu pieśniach o awangardzie artyści Komuny// Warszawa dokonują symbolicznej rekonstrukcji teatralnych scenografii, a powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwolą przywołać idee ówczesnej teatralnej awangardy – także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami. 
Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się ku przyszłości.

Spektakl powstaław ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu Odzyskana awangarda, w który zaangażowani są zarówno teoretycy, jak i artyści poszerzający tradycyjną ścieżkę badań akademickich o działania artystyczne inspirowane awangardowymi praktykami I połowy XX wieku.

Wstęp wolny


  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego | Warszawa, Lubelska 30/32, 19.00

Powrót do listy wydarzeń