ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Słowo kłamie - oko nigdy. Nowoczesna typografia polska 1918-1939

Słowo kłamie - oko nigdy. Nowoczesna typografia polska 1918-1939 - wernisaż
09.09.2017
25.11.2017

Słowo kłamie - oko nigdy. Nowoczesna typografia polska 1918-1939

Ekspozycja w Museum Jerke przedstawia, na przykładzie przede wszystkim twórczości Władysława Strzemińskiego, nurty i tendencje w projektowaniu graficznym w pracach awangardowych w latach 1918-1939 r. Stanowi również dopełnienie wystawy Instytutu Polskiego w Dusseldorfie i Muzeum Sztuki w Łodzi prezentującej, w jaki sposób przedstawiciele awangardy eksperymentowali z nowymi środkami wyrazu w fotografii.

Wystawa nakreśla obraz polskiej typografii awangardowej okresu międzywojennego. Trzon ekspozycji stanowią zbiory Museum Jerke. Ekspozycja pokazywana jest równolegle do wystawy w Instytucie Polskim w Duesseldorfie, w porozumieniu z Muzeum Sztuki w Łodzi, stanowiąc jej uzupełnienie i rozszerzenie o istotne dla obrazu nowoczesności w Polsce lat 1918-1939 nowe tendencje i eksperymenty w projektowaniu graficznym.

Główną postacią, wokół której koncentruje się prezentacja nowoczesnej typografii jest Władysław Strzemiński, czołowy animator polskiej awangardy, twórca idei druku funkcjonalnego. Na wystawie można obejrzeć wybitne przykłady elitarnych czasopism i niszowych książek z epoki, których forma graficzna przyjęła się na tyle dobrze, że stała się częścią kultury wizualnej i kultury masowej.

Kuratorki: Paulina Kurc-Maj, Maria Franecka


Muzeum Jerke | Recklinghausen, Johannes-Janssen-Str. 7

Powrót do listy wydarzeń