ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Sobota z Awangardą na Transatlantyku

Sobota z Awangardą na Transatlantyku; Siła kobiety

Sobota z Awangardą na Transatlantyku

Siła kobiety, wideopoezja i ruchome obrazy współczesnych artystów - w programie tegorocznej edycji Festiwalu Transatlantyk znalazła się sekcja filmów awangardowych. W ramach wydarzenia pomysłu Anny Dąbrowskiej z EYE Film Institute Netherlands, 15 lipca na terenie OFF Piotrkowska w Łodzi obejrzymy trzy bloki projekcji.

Pierwsza z sekcji Ruchome obrazy artystów współczesnych skupia się na najnowszych pracach audiowizualnych młodych twórców oraz uznanych już artystów i filmowców, pracujących zarówno w spektrum galeryjnym, jak i kinowym: Camilo Restrepo, Cho Seoungho, James N. Kienitz Wilkins, Ayo Akingbade, Roman Ermolaev oraz Rainer Kohlberger. Wybór twórców został dokonany na kluczowych festiwalach, jak m.in. FF w Rotterdamie, Berlinie, czy Oberhausen. Za pośrednictwem przedstawionej kompilacji widzowie będą mieli szansę zanurzyć się w atmosferze, w której muzyka, śpiew i dźwięk odgrywają ważną rolę.

Drugi blok Siła kobiety podejmuje problematykę pozycji kobiet w XXI wieku. Wszystkie z czterech zaprezentowanych prac zostały wykonane przez młode reżyserki z różnych krańców świata –  Vladlenę Sandu, Alice Dalgarrarondo, Belit Sag oraz Jasmijn Schrofer. Odważnie dzielą się one swoimi dramatycznymi prywatnymi doświadczeniami związanymi z brutalnością polityki, a także zgłębiają zapomniany wkład kobiet w sztukę i rozwój społeczeństw. Często będąc nowicjuszkami w świecie kina, reżyserki te przyglądają się niesprawiedliwości i stereotypom występującym w poszczególnych kulturach. Choć często są narażone na działalność cenzury, ich prace przetrwają i zwyciężą z oficjalną wersją historii. Obrazy te pokazują bezbronność zarówno kobiet w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn, jak i głosów samych reżyserek. Znaczenie filmowca-artysty jako siły politycznej i kreatywnej, dążącego do tego, by wywrzeć faktyczny wpływ na nasz świat, wysuwa się tu na pierwszy plan.

Z kolei trzecia sekcja Tiare – wideopoezja jest hołdem dla twórcy tego wielokrotnie nagradzanego wideo, kompozytora i perkusisty –  Andrea Centazzo (ur. 1948). Dzieło, które ujawniło jego talent jako reżysera i twórcy wideo, to magiczna podróż do ojczyzny Centazzo, Friuli, znajdującej się w północno-wschodnich Włoszech. Za podstawy mając suitę muzyczną o tym samym tytule, Tiare stało się pod koniec lat 80. kultowym filmem fanów muzyki w stylu „Koyaanisqatsi” Glassa. Po Tiare odbędzie się także projekcja Domu światła (The House of Light) – 4. rozdziału z najnowszej pracy multimedialnej autorstwa Andrei Centazzo Fale grawitacyjne (Tides of Gravity) z 2016 roku. Praca jest ukłonem w stronę wykrycia fal grawitacyjnych za pomocą detektorów LIGO.

Szczegółowy program wydarzenia:

g. 16:00 – Siła kobiety
czas trwania: 59 minut

Święty Bóg, reż. Vladlena Sandu
Przycinam twój język, reż. Alice Dalgarrarondo
Ayhan i ja, reż. Belit Sag
Tarikat, reż. Jasmijn Schrofer

g. 17:30 – Tiare - wideopoezja
czas trwania: 60 minut

Tiare, reż. Andrea Centazzo
Domu światła, reż. Andrea Centazzo

g. 19:00 – Ruchome obrazy artystów współczesnych
czas trwania: 61 minut

Cilaos, reż. Camilo Restrepo
Kontemplacja stanu utajenia 2, reż. Cho Seoungho
B Roll z Andre, reż. James N. Kienitz Wilkins
Wieża XYZ, reż. Ayo Akingbade
Le Macaour, reż. Roman Ermolaev
Niech sen płonie, reż. Rainer Kohlberger


Transatlantyk Festival | Łódź, OFF Piotrkowska, ul. Piotrkowska 138/140

Powrót do listy wydarzeń