ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Soundedit 2017: Skalpel

Skalpel, fot. Bartosz Hołoszkiewicz

Soundedit 2017: Skalpel

Zderzenie jazzowych brzmień z awangardowymi odsłonami polskiej muzyki, a wszystko to w formie muzyczno-wizualnego performensu. Na scenie łódzkiego klubu Wytwórnia wystąpi duet Marcina Cichego i Igora Pudło w ramach dziewiątej już edycji festiwalu.

Fascynacje jazzowe w połączeniu z reinterpretacjami utworów polskiej awangardy muzycznej – koncert duetu Skalpel w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit, wpisuje się w muzyczną odsłonę obchodów Roku Awangardy. 

Odbywający się w Łodzi po raz dziewiąty Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit od samego początku prezentuje autorskie projekty specjalne. Takim właśnie będzie koncert duetu Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło w swoich zainteresowaniach jazzem zwracają się w stronę jego awangardowego oblicza – Tomasza  Stańki, Zbigniewa Seiferta, Andrzeja Przybielskiego, czy Helmuta Nadolskiego. Czerpiąc również z historii awangardowej muzyki poważnej odnoszą się do inspiracji jazzowych i kompozycji takich jak: „Actions” Pendereckiego w wykonaniu zespołu Dona Cherry, „Riff 62” Kilara, czy „Swinging Music” Kazimierza Serockiego. Jak podkreślają sami artyści – ekstremalna improwizacja jazzowa ma wiele wspólnego z aleatoryzmem muzyki współczesnej.

Skalpel jest zespołem elektronicznym, a forma koncertu, przez swój collage’owy charakter, bliska będzie muzyce konkretnej i eksperymentom niegdyś dokonywanym przez manipulacje taśmą magnetofonową w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, a obecnie możliwych w środowisku cyfrowym.  W warstwie wizualnej odwołają się do polskiego konstruktywizmu i op-artu, a także do książki P. Rypsona „Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949”. Podczas koncertu wykonany zostanie również utwór „Sculpture", który znalazł miejsce w gronie prac prezentowanych w Polsce (Galeria Zachęta) i za granicą w ramach wystawy „Dzikie pola – historia awangardowego Wrocławia”.
Skalpel został wyróżniony w 2006 r. nagrodą „Paszport Polityki”.


Soundedit’17 | Łódź, Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29  

Powrót do listy wydarzeń