ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Spotkanie promocyjne książki "W kręgu neoawangardy - Warsztat Formy Filmowej"

Okładka książki \\

Spotkanie promocyjne książki "W kręgu neoawangardy - Warsztat Formy Filmowej"

W trakcie spotkania promującego książkę wydaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, opisującą dokonania artystyczne jednej z najważniejszych grup neoawangardowych - Warsztatu Formy Filmowej, będzie można porozmawiać z samymi członkami formacji, a także z autorami publikacji.

Wydana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi książka W kręgu neoawangardy – Warsztat Formy Filmowej / In the Neo-avant-garde Circle – the Workshop of the Film Form pod redakcją Marzeny Bomanowskiej i Alicji Cichowicz jest  dwujęzyczną, polsko-angielską publikacją poświęconą twórczości neoawangardowej grupy artystycznej, działającej w Łodzi jako koło naukowe przy Szkole Filmowej w latach 1970 – 1977. Publikacja opisuje formację, która wywarła decydujący wpływ na polską sztukę lat 70. i kolejnych dekad XX w., pionierską w kontekście konceptualnych praktyk artystycznych i sztuki analitycznej; znaną ze stosowania charakterystycznych dla neoawangardy strategii burzenia skostniałych konwencji, przekraczania tradycyjnych granic wszelkich dziedzin twórczości wizualnej.

Do współpracy przy tworzeniu wydawnictwa zostali zaproszeni znani i cenieni teoretycy filmu oraz historycy i krytycy sztuki, a zarazem wykładowcy uczelni wyższych: prof. Ryszard Kluszczyński, dr. Lech Lechowicz, dr Bożenna Stokłosa, dr. Tomasz Załuski. Autorami tekstów wspomnieniowych są byli członkowie Warsztatu: Józef Robakowski i Janusz Połom, a także sympatyk grupy Zbigniew Wichłacz, w wywiadach o współpracy z WFF mówią: Andrzej Barański, Marek Koterski, Grzegorz Królikiewicz, Ryszard Lenczewski i Zbigniew Rybczyński – nagrodzony Oscarem za Tango zrealizowane w Łodzi. Przedmowę do książki napisała historyczka sztuki i kuratorka Anda Rottenberg.  

Warsztatowcy odrzucili postawę estetyczną na rzecz poznawczej, intelektualnej, zwracali uwagę na funkcję i strukturę dzieła, proces tworzenia oraz jego wymiar komunikacyjny. Cenili eksperyment, podejmowali badania praktyczne i teoretyczne. Prezentowali postawę konceptualno-analityczną, lecz przyznawali się także do związków z dadaizmem Stefana i Franciszki Themersonów (stąd obecny w ich twórczości duch ironii, przekory, prowokacji) i konstruktywizmem Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro. Wbrew nazwie, działalność grupy obejmowała niemal wszystkie dziedziny sztuki, także w przestrzeni publicznej. Artyści Warsztatu tworzyli i analizowali: filmy eksperymentalne, fotografie, i jako pierwsi w Polsce – prace wideo. Byli także autorami obiektów, instalacji, performensów, akcji happeningowych z udziałem publiczności, dzieł multimedialnych będących połączeniem filmu z różnymi rodzajami sztuk plastycznych.

W kręgu polskiej neoawangardy Warsztat Formy Filmowej odegrał rolę nie do przecenienia. Jak mało która formacja artystyczna osiągnął znaczące sukcesy; był zapraszany na festiwale i przeglądy sztuki awangardowej w całej Europie, a także na XII Biennale Sztuki w São Paulo w Brazylii.

W publikacji, obok tekstu historyczno-analitycznego dotyczącego działalności grupy, znajdują się opracowania problemowo-analityczne, rozpatrujące twórczość WFF w wybranych kontekstach (np. wskazujące różnice poszczególnych członków formacji w podejściu do mediów, jakimi się zajmowali czy rolę fotografii w ich realizacjach). W książce znalazł się też esej o recepcji twórczości Warsztatu Formy Filmowej.

Publikacja jest bogato ilustrowana – znaczna część materiału ilustracyjnego pochodzi ze zbiorów Galerii Wymiany prof. Józefa Robakowskiego. Prezentujemy reprodukcje prac Warsztatowców: kadrów filmów eksperymentalnych i wideo, prac fotograficznych, obiektów oraz instalacji, a także dokumentację działań, akcji i performensów.

Uzupełnieniem wydawnictwa jest płyta DVD zawierająca dziesięć kluczowych w twórczości formacji filmów eksperymentalnych.


Muzeum Kinematografii | Łódź,  pl. Zwycięstwa 1, g. 17:00

Powrót do listy wydarzeń