ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

SPOTKANIE W MAGAZYNIE MALARSTWA PO 1914r./ EWA KAPUŚCIŃSKA, TOMASZ JEZIOROWSKI

Magazyn Malarstwa po 1914 r., fot. Patryk Grochowalski

SPOTKANIE W MAGAZYNIE MALARSTWA PO 1914r./ EWA KAPUŚCIŃSKA, TOMASZ JEZIOROWSKI

Spotkanie edukacyjne towarzyszące Warsaw Gallery Weekend, poświęcone zbiorom Magazynu Malarstwa po 1914 r. to wyjątkowa okazja do podziwiana prac, niepokazywanych na co dzień w muzealnej galerii, autorstwa zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych, m.in. ceramicznych talerzy autorstwa Pabla Picassa.

Podobnie jak w poprzednich latach Muzeum Narodowe w Warszawie bierze udział w tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend, wydarzeniu koncentrującym się na działaniach awangardowych oraz sztuce najnowszej.

Spotkanie jest poświęcone zbiorom sztuki z kolekcji malarstwa, które nie są eksponowane na co dzień w muzealnej galerii. Kolekcja liczy około pięć tysięcy obrazów artystów polskich oraz około dwustu pięćdziesięciu dzieł malarzy zagranicznych XX wieku. Są wśród nich prace Marii Jaremy, Jonasza Sterna, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, pochodzące z I Wystawy Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948 r.), będącej manifestacją ówczesnych postaw awangardowych. Ważne miejsce w zbiorach zajmują również prace Erny Rosenstein, Andrzeja Wróblewskiego, Mariana Bogusza, Tadeusza Dominika, Jana Tarasina i Henryka Stażewskiego. Ostatnie nabytki to prace artystów związanych z „nową ekspresją” lat osiemdziesiątych, m.in. Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka. Malarstwo lat dziewięćdziesiątych reprezentują prace, m.in. Roberta Maciejuka oraz Wilhelma Sasnala.

Na szczególną uwagę zasługują ceramiczne talerze Picassa, które trafiły do zbiorów MNW  w 1948 roku. Pablo Picasso gościł wtedy w Polsce i po Światowym Kongresie Intelektualistów we Wrocławiu odwiedził Warszawę. W towarzystwie dyrektora MNW prof. Stanisława Lorentza oglądał zbiory polskiej galerii. Po oprowadzaniu przekazał dyrektorowi dwadzieścia talerzy, które znajdują się do dziś w muzealnych zbiorach.

Spotkanie odbędzie się o g. 11:00 i 13:00
Zbiórka w Holu Głównym
Wstęp wolny, obowiązują zapisy
Czas trwania: ok. 45 min
www.mnw.art.pl


Muzeum Narodowe w Warszawie | Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3, g. 11:00

Powrót do listy wydarzeń