ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Stefan Krygier - 100 lat awangardy w Polsce

Stefan Krygier - 100 lat awangardy w Polsce

Stefan Krygier - 100 lat awangardy w Polsce

Wybitny malarz, grafik, performer oraz architekt. Filharmonia w Szczecinie zaprezentuje wystawę prac Stefana Krygiera, kontynuatora łódzkiej tradycji awangardy związanej z Władysławem Strzemińskim i Katarzyną Kobro.

Podczas wystawy w Filharmonii będzie można zobaczyć tzw. Ośrodek Kondensacji Formy, czyli postulowaną przez artystę syntezę form przestrzennych i malarstwa. Sam Krygier o swojej pracy mówił „zamiast ograniczonej strefy w plastyce proponuję ośrodek kondensacji formy, którego zakres działania nie jest ograniczony w czasie ani w przestrzeni. Integralne elementy ośrodka stają się własnością każdego. Strefa działania ulega ciągłemu rozprzestrzenianiu i obejmuje coraz to inne sytuacje wynikające z aktywności uczestników gry”.

Dodatkowo zaprezentowane będą jego instalacje i  obrazy, w których częstym motywem w pracach artysty były oczy, kule lub koła. Stanowiły klucze kompozycyjne, czyli kategorię wypracowaną przez Strzemińskiego, a wykorzystaną przez Krygiera w procesie badania dzieł historycznych. Kierował się nią również w tworzeniu i komponowaniu nowych dzieł. Klucze kompozycyjne, czyli miejsca najsilniejszych kontrastów w dziele, które najmocniej i najczęściej przyciągają oko odbiorcy, wynikają ze „świadomości wzrokowej”, często wspominanej przez Strzemińskiego, która się rozwijała i ewoluowała wraz z człowiekiem.

Ekspozycję można oglądać niedziele w godzinach 12:00-16:00 oraz w środy 13:00-18:00, a także podczas koncertów organizowanych przez Filharmonię.


Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie | Szczecin, ul. Małopolska 48

Powrót do listy wydarzeń