ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Szczeliny wolności - sztuka polska w latach 1945-1948/1949

fot. Kazimierz Rajnerowicz
06.08.2017
12.11.2017

Szczeliny wolności - sztuka polska w latach 1945-1948/1949

Sztuka wobec wojny, wolności i zmieniającej się politycznej rzeczywistości - mierząca się z traumą, ale przede wszystkim poszukująca oblicza nowoczesności. Kantor, Stern, Jarema, Strzemiński, Żarnowerówna, Lenica na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało wystawę poświęconą polskiej sztuce trzech lat bezpośrednio po II Wojnie Światowej, kiedy to artyści, pisarze, ludzie kultury pragnęli odbudować zniszczoną wojną linię rozwoju sztuk pięknych. Ta historyczna prezentacja jest swoistą panoramą sztuki polskiej w krótkim okresie, którego ramy wyznaczają z jednej strony zachłyśnięcie się wolnością, a początek dyktatu socrealizmu z drugiej. 

Ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich – Czas martwej natury – poświęcona jest malarstwu kolorystycznemu, zaprezentuje doświadczenie i konsolidację tego nurtu oraz twórczość jego wielkich indywidualności. Druga część Wojna/Wojna odpowie na pytanie jak trauma wojny i Holocaustu wpłynęła na twórczość polskich artystów. Zaś trzecia część – Abstrakcja i Surrealizm – ukazuje znaczące poetyki sztuki nowoczesnej tamtego czasu od Władysława Strzemińskiego po Tadeusza Kantora. Wystawa urywa się u progu roku 1949, gdy komunistyczna władza zapowiada zmiany w polityce kulturalnej państwa.

Na ekspozycji zobaczymy dzieła najwybitniejszych postaci rodzimej sztuki XX wieku: Jana Cybisa, Zbigniewa Pronaszki, Artura Nachta-Samorskiego, Wacława Taranczewskiego, Alfreda Lenicy, Marii Jaremy, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Jonasza Sterna, Erny Rosenstein, Jerzego Nowosielskiego, Andrzeja Wróblewskiego i innych.

Trailer wystawy można zobaczyć tutaj.


Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań, aleje Marcinkowskiego 9

Powrót do listy wydarzeń