ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

SZLAKIEM KATOWICKIEJ NEOAWANGARDY | SPACER

Grupa ST 53 w centrum, na drugim planie Maria Obremba
25.11.2017

SZLAKIEM KATOWICKIEJ NEOAWANGARDY | SPACER

Spacer edukacyjny towarzyszy wystawie Muzeum Śląskiego "Zwrotnica. Początki neoawangardy na Górnym Śląsku". W jego trakcie uczestnicy zapoznają się z miejscami związanym z neoawangardą, a także twórczością wybitnych jej przedstawicieli.

W siedzibie Muzeum przy katowickim rynku zwiedzający zapoznają się z fenomenem lokalnego środowiska artystycznego na wystawie. Następnie grupa zwiedzi dawny gmach Biblioteki Śląskiej, gdzie na przykładzie architektury zostaną przedstawione awangardowe tradycje regionu. Ponadto zostanie omówiona zebrana tam kolekcja prac grup Arkat i ONEIRON. Spacer zakończy zwiedzanie wystawy Zdzisława Stanka w Muzeum Historii Katowic.

W historii miasta znaczącym wydarzeniem stało się zainicjowanie grupy ST-53 przez studentów z katowickiego oddziału Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Nazwa ST-53 jest wieloznaczna, przywołuje zarówno tragizm socrealistycznego czasu, kiedy Katowice zostały przemianowane ku czci Józefa Stalina na Stalinogród, jak i nadzieję wiązaną z nazwiskiem wybitnego artysty i pedagoga, patrona grupy Władysława Strzemińskiego. Oznaczała też sprzeciw wobec reżimu, a także wiarę w sens konsekwentnej pracy nad sobą. Liczba członków grupy zmieniała się, jednak czołowymi jej przedstawicielami pozostawali Zdzisław Biliński, Stefan Gaida, Irena Bąk, a także Urszula Broll, Konrad Swinarski, Lech Kunka i Stefan Krygier.

Prowadzenie: prof. Irma Kozina; g. 10.00, wstęp płatnyMuzeum Śląskie | Katowice, al. W. Korfantego 3

Powrót do listy wydarzeń