ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Sztuka dla lepszego życia - debata

Sztuka dla lepszego życia - debata

Sztuka dla lepszego życia - debata

Debata z udziałem kuratorów i twórców podsumowuje realizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach całoroczny projekt "Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia".

Gośćmi spotkania są kuratorzy działań artystycznych: Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza, zaangażowani artyści: Iza Rutkowska, Paweł Ryżko i Łukasz Surowiec oraz dyrektor Muzeum: Aleksandra Matuszczyk. Rozmowę poprowadzi dr hab. Tomasz Nawrocki. Uczestnicy poruszą temat społecznej perspektywy realizacji artystycznych, współczesnej roli sztuki, a także porozmawiają o tym, jak w swoich pracach twórcy oddają historię miasta i losy jego mieszkańców. 

Debata realizowana jest w ramach projektu Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia, który jest całorocznym cyklem działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne w przestrzeni miasta. Projekt w Tychach wiąże się z długoletnią historią obecności sztuki w przestrzeni miasta. 
Celem podejmowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach działań jest namysł nad współczesnym obliczem sztuki w przestrzeni publicznej, a także nad jej rolą dla mieszkańców miast.

Kuratorzy projektu: Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza. 

Uczestnicy debaty:

Iza Rutkowska  –  artystka, animatorka i menadżerka kultury. Założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Szkoły Nauk Praktycznych, reżyserka filmu Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców. Współpracuje z samorządami miast, licznymi organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Realizowała projekty między innymi we współpracy z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerią Narodową w Dżakarcie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii. Jej działania z pogranicza architektury, designu i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej. Angażują ludzi z różnych środowisk i w każdym wieku. Bywają efemeryczne, ale częściej przeradzają się w długi proces integracji lokalnej.

Paweł Ryżko  –  artysta, grafik. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. W roku 2012 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

Łukasz Surowiec  –  artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. Twórczość Łukasza Surowca jest zróżnicowana zarówno pod względem formy jak i zagadnień, podejmowanych przez artystę. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. W swojej twórczości Surowiec podejmuje aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki.

Stanisław Ruksza – kurator, historyk sztuki, dyrektor Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Wcześniej dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. Autor tekstów o sztuce współczesnej i redaktor książek. Kurator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, a także tematycznych w kraju i za granicą, m.in. Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 roku (ArtBoom Festival, Kraków 2014), Manifestacje romantyczne (BWA Sokół, Nowy Sącz 2014), „Projekt Metropolis” (Muzeum Śląskie, Katowice 2015), The Wall. Art Face To Face With Borders (Careof DOCVA, Mediolan 2015), Je brule Paris (Cite Internationale des Arts, Paris 2015). Rezydent apexart w Nowym Jorku i Careof DOCVA w Mediolanie. W 2014 roku "kurator roku" w rankingu pisma artystycznego Obieg. 

Michał Kubieniec  –  absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Do 2016 roku kurator Katowice Street Art Festival. Członek Stowarzyszenia Moje Miasto. Lokalny przedsiębiorca-współwłaściciel sklepu ze śląskim designem Geszeft. Koordynator wielu wydarzeń kulturalnych dotykających problematyki miejskiej tj. Rajza po Kato, Design it. In Silesia.., Projekt Neon. Współpracował z galerią Dwie Lewe Ręce czy klubokawiarnią KATO. Brał udział w przygotowaniach Katowic do konkursu ESK. Autor bloga MIASTOPROJEKT.

Aleksandra Matuszczyk  –  dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Kulturoznawca i menedżer kultury. Kurator wystaw, pomysłodawca i realizator licznych przedsięwzięć kulturalnych. Pracowała w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Od podstaw tworzyła Dział Promocji i Reklamy Górnośląskiego Centrum Kultury. Była także szefem Działu Promocji i Organizacji Imprez w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Zaangażowana w starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współtwórczyni projektu Metropolis oraz festiwalu Jazz i okolice czy Letni Ogród Teatralny.

Tomasz Nawrocki  –  profesor, socjolog miasta i przestrzeni. Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, koordynator w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych (ISM) Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzi badania m.in. nad miastami śląskimi, funkcjonowaniem przestrzeni publicznych. Autor lub współautor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów poświęconych przede wszystkim tematyce miejskiej i regionalnej. Obserwator procesów społecznych dokonujących się na Górnym Śląsku.


Muzeum Miejskie w Tychach | Tychy, Plac Wolności 1

Powrót do listy wydarzeń