ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Teoria widzenia - pierwsze wydanie krytyczne. Spotkanie

„Teoria widzenia” - pierwsze wydanie krytyczne. Spotkanie

Teoria widzenia - pierwsze wydanie krytyczne. Spotkanie

Jaki był stosunek Władysława Strzemińskiego do marksizmu i marksizmu-leninizmu? Jakie były jego inspiracje filozoficzne? Iwona Luba, Jakub Momro, Tomasz Załuski i Paweł Mościcki w czasie kwietniowego spotkania z "Teorią widzenia" omówią dzieło autorstwa Władysława Strzemińskiego w szerokim kontekście historycznym i kulturowym oraz zaznaczą jego pozycję w teorii sztuki XX wieku.

W ubiegłym roku, w 60. rocznicę pierwszej publicznej prezentacji fragmentów zbioru wykładów Władysława Strzemińskiego, ukazało się pierwsze wydanie krytyczne Teorii widzenia. Iwona Luba, historyczka sztuki, redaktorka naukowa książki i autorka wstępu, zaznacza, iż „nowe opracowanie służy umiejscowieniu Teorii widzenia w historii sztuki i teorii sztuki XX wieku oraz zaprezentowaniu jej w szerokim kontekście kulturowym i historycznym”. Temu też poświęcone będzie kwietniowe spotkanie, w którym, oprócz Iwony Luby, udział wezmą: Jakub Momro, Tomasz Załuski i Paweł Mościcki (w charakterze moderatora).

Podczas spotkania zaproszeni goście przyjrzą się szczególnie uważnie trzem obszarom przywołanym również we Wstępie książki: inspiracjom filozoficznym dzieła Władysława Strzemińskiego, związkom teorii widzenia z historią nauki, a także stosunkowi autora do marksizmu i marksizmu-leninizmu.

Teoria widzenia to owoc długoletniej refleksji Strzemińskiego i niezwykłe świadectwo teoretycznej świadomości artysty, który na trwałe wpłynął na rozwój sztuk plastycznych. To dzieło, które uczy patrzeć na zmiany artystycznej percepcji w czasie, wyjaśnia zależności między ewolucją społeczeństwa a zmianami zachodzącymi w sztuce.

Jeszcze tej wiosny Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza na kolejne wydarzenia poświęcone spuściźnie Władysława Strzemińskiego: specjalną projekcję filmu Powidoki w reż. Andrzeja Wajdy i wykład historyka sztuka i badacza awangardy Andrieia Nakova.

dr hab. Iwona Luba – kierownik Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad sztuką polską oraz europejską XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem awangardy i sztuki oficjalnej.

dr hab. Jakub Momro – adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Filozof, literaturoznawca, a także tłumacz tekstów teoretycznych. W swojej działalności akademickiej, zajmuje się przede wszystkim filozofią nowoczesną i najnowszą, do kręgu jego zainteresowań należą relacje między teorią, a dziedzinami sztuki oraz krytyczne teorie kultury.

dr Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Interesuje się współczesną filozofią, różnymi dziedzinami sztuki (literatura, teatr, kino, sztuki wizualne) a także krytycznymi dyskursami politycznymi.

dr Tomasz Załuski – historyk sztuki i filozof, pracuje w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się nowoczesnymi i współczesnymi praktykami artystycznymi, rozpatrywanymi w kontekstach kulturowych, społecznych i politycznych, archiwami kultury artystycznej, relacjami sztuki z prakseologią i biopolityką, konfiguracjami estetyki, etyki i polityki w kulturowym projekcie nowoczesności, a także współczesną filozofią francuską.

Wstęp wolny


Muzeum Sztuki w Łodzi, ms², sala audiowizualna | Łódź, ul. Ogrodowa 19

Powrót do listy wydarzeń