ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

The Avant-Garde: Aesthetic Strategies and Participatory Art

The Avant-Garde: Aesthetic Strategies and Participatory Art

The Avant-Garde: Aesthetic Strategies and Participatory Art

Międzynarodowa konferencja, organizowana przez Ośrodek Badań nad Awangardą Wydziału Polonistyki UJ we współpracy z Cricoteką - Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora ma przynieść głębszą refleksję nad awangardą: częścią kultury i sztuki, zjawiskiem historycznym, strategią działania.

Awangarda jako zjawisko artystyczne czy estetyczne była opisywana wielokrotnie i wieloaspektowo. Właściwie można zaryzykować tezę, że nie powinno się używać tego słowa w liczbie pojedynczej. Według Ośrodka Badań nad Awangardą nie istnieje bowiem spójna definicja „awangardy” – stykamy się raczej nieustannie w różnorodnością „awangard”, rozmaicie określających swoje cele, artykułujących niejednokrotnie sprzeczne potrzeby, a także przemawiających do nas ze wszystkich zakątków świata w wielu językach. Konferencja ma zatem otwierać pole refleksji nad polikontekstualnym zjawiskiem, wokół którego nieustannie rodzą się kolejne, nierzadko wykluczające się narracje. Organizatorzy pragną, aby zakończenie polskiego Roku Awangardy sprzyjało podsumowaniu tych, które pojawiły się w ostatnich latach, a także otworzyło nowe ścieżki myślenia o tym wciąż inspirującym, zarówno historyków kultury, jak i współczesnych artystów, kuratorów oraz badaczy, fenomenie.

Awangarda interesuje organizatorów nie tylko jako zjawisko historyczne, pewien wycinek kultury początku dwudziestego wieku, ale raczej jako pewna strategia działania i bycia-w-świecie. Skupimy się zatem z jednej strony na śledzeniu przygód sztuki eksperymentalnej, zogniskowanej zarówno wokół formalnych innowacji, jak i rewolucyjnych przeobrażeń tematów, dążącej do poszerzenia pola artystycznego doświadczenia. Z drugiej zaś postaramy się czytać awangardy jako praktyki: polityczne, społeczne, mitotwórcze, medialne, codzienne.

Konferencja będzie odbywać się w języku angielskim.


Cricoteka | Kraków, ul. Nadwiślańska 2-4

Powrót do listy wydarzeń