ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia

W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia, wernisaż
22.11.2017
22.04.2018

W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia

Różnorodność zjawisk i teorii reprezentowanych przez najważniejsze grupy międzywojennej awangardy, takich jak Bunt, Formiści czy Grupa Krakowska. Wszystko to na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, przybliżającej dzieła i twórców sztuki awangardowej, tworzących między I a II Wojną Światową.

W sztuce polskiej rok 1917 uznawany jest za datę przełomową w kontekście powstających nurtów awangardowych. Realizowane wówczas w Krakowie Wystawy Niezależnych i ekspresjonistów (inspirowane francuskimi Salonami Odrzuconych) były pierwszą zapowiedzią mających wkrótce nastąpić zmian.

Wystawa W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia Muzeum Górnośląskim stawia sobie za cel ukazanie różnorodności zjawisk tego okresu i nurtów odnowy w sztuce. W przeważającej liczbie pojawią się prace graficzne i rysunkowe Zbigniewa Pronaszki, Tytusa Czyżewskiego czy Witkacego, dopełnione między innymi pracami rzeźbiarskimi Xawerego Dunikowskiego. Przedstawione zostaną najważniejsze ugrupowania artystyczne działające w dwudziestoleciu międzywojennym, których twórczość znacząco wpłynęła na zmianę formy późniejszych działań artystycznych podejmowanych w kraju. Zaprezentowane zostaną prace członków takich ugrupowań, jak na przykład Formiści, Bunt, Świt, Grupa Krakowska czy Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce.

Ekspozycji poza katalogiem towarzyszyć będzie cykl spotkań przybliżających polskie życie artystyczne w międzywojniu na tle wydarzeń ogólnoeuropejskich, a także szereg zajęć edukacyjnych.

Kurator: Agnieszka Bartków


Muzeum Górnośląskie | Bytom, ul. W. Korfantego 34

 

Powrót do listy wydarzeń