ładowanie

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

ZWROTNICA. POCZĄTKI NEOWANGARDY NA GÓRNYM ŚLĄSKU | OPROWADZANIA KURATORSKIE

Towarzystwo gliwickie

ZWROTNICA. POCZĄTKI NEOWANGARDY NA GÓRNYM ŚLĄSKU | OPROWADZANIA KURATORSKIE

Jak powojenna sytuacja polityczno-społeczna wpłynęła na twórczość i postawy artystów neoawangardowych na Górnym Śląsku? Ada Grzelewska, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk oraz Joanna Szeligowska-Farquhar opowiedzą o tym w czasie oprowadzenia kuratorskiego po wystawie w Muzeum Śląskim.

W szczególnie ciężkich latach komunistycznego reżimu (1949–1956), wbrew partyjnym dyrektywom, debiutujący na Górnym Śląsku artyści rozwijali wolną twórczość. Sprzeciwiając się modelowi sztuki narzuconemu przez władze i propagandowemu wizerunkowi regionu, pogłębiali wiedzę na temat nowoczesnych idei definiujących myślenie o świecie.

W Polsce po II wojnie światowej władze chciały nadać artystom funkcję usługową wobec totalitarnego ustroju społecznego. Kreowano historię Górnego Śląska i jego proletariacki wizerunek. Jednak wbrew zamiarom polityków powojenne lata uczyniły z regionu nie tylko dom i nową ojczyznę dla ludzi z odległych krańców Polski, ale także ośrodek niezależnego myślenia i eksperymentów artystycznych.

W trakcie oprowadzania kuratorskiego zwiedzający zostaną wprowadzeni w tendencje twórcze z jednej strony inspirowane odczytaniem pism Władysława Strzemińskiego, a z drugiej dynamiką życia artystycznego w powojennej Polsce. Ścierające się tendencje – proawangardowa w środowisku twórczym i antynowoczesna w strukturach partii – przecięły się w przestrzeni publicznej, zmuszając artystów do wyborów zarówno ideowych, jak i twórczych.

Wstęp w cenie biletu na wystawę.


Muzeum Śląskie | Katowice, al. W. Korfantego 3, g. 17:00

Powrót do listy wydarzeń